Polaganjem vijenaca kod spomen-ploče na mjestu gdje je bio improvozovani aerodrom sa kojeg je spaseno 60 savezničnih avijatičara tokom 1944. i 1945. godine, u Boljaniću kod Doboja počelo je obilježavanje 76 godina od operacija "Halijard".
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da će u Boljaniću, mjestu gdje je bio improvozovani aerodrom sa kojeg je spaseno 60 savezničnih avijatičara tokom 1944. i 1945. godine, biti izgrađen prošireni memorijalni centar i da će obilježavanje kao što je današnje biti uvršteno u kalendar obilježavanja važnih događaja u Republici Srpskoj.
Dodik je naglasio da je srpski narod u Boljaniću potpomognut Jugoslovneskom vojskom u otadžbini pod komandom Draže Mihailovića organizovao spašavanje savezničkih pilota koji su učestvovali u borbama protiv Nijemaca, da ih srpski narod u ovom mjestu na Ozrenu organizovano dočekivao, kao i u Pranjanima u Srbiji, te organizovao da se vrate svojim kućama.
On je u obraćanju okupljenima na obilježavanju 76 godina od operacije "Halijard" istakao da su poslije 76 godina okupili u Boljaniću kao dokaz da se istina ne može sakriti, iako je to komunistički režim pokušao.
Dodik je rekao da je spašavanje savezničkih pilota najbolji primjer odnosa Srba prema antifašističkoj borbi, te podsjetio i na napor đenerala Draže da se pobijedi fašizam na ovim prostorima.
"Nisu odustajali od toga da se pomogne savezničkim pilotima i to je ostalo zabilježeno u kolektivnoj memoriji srpskog naroda", rekao je Dodik i dodao da je isto to ostalo zabilježeno zahvaljujući Fondaciji "Halijard".
Dodik je naglasio da je to bila najveća operacija spašavanja američkih vojnika izvan linija fronta.
Srbi su uvijek željeli slobodu, a spašavanje pilota, rekao je Dodik, dokaz je da su htjeli da je podare i drugima.
Dodik je podsjetio da su Srbi stradalnici u prošlom vijeku, da su vodili nametnute ratove, bili pod ankcijama, a krajem 20. vijeka i satanizovani.
U svom obraćanju srpski član Predsjedništva BiH je naglasio da su Srbi na ovim prostorima imali dvije savezničke vojske, Jugoslovensku vojsku u otažbini pod komandom đenerala Drađe i partizanske jedinice koje su bile dio pobjedničke koalicije.
On je naveo da su u Boljaniću danas potomci i jedni i drugih, da su prevazišli podjele, a da su ostala gorka sjećanja na žrtve.
Dodik je podsjetio da prethodni režim ništa nije učinio da se Jasenovac okvalifikuje kao mjesto genocida nad Srbima, te istakao da tamo gdje su bili četnici nisu ulazile ustaše, što je bio spas za srpski narod.
Dodik je zahvalio pripadnicima pokreta Draže Mihailovića i partizanskih jedinica na ovim prostorima koji su učestvovali u spašavanju američkih pilota, ali i Fondaciji "Halijard".
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je selo Boljanić na Ozrenu mjesto na kojem su prije 76 godina ispisivane najljepše stranice srpsko-američkih odnosa.
"Želim da sa ovog mjesta pošaljemo snažnu poruku mira i još jednom ukažemo na potrebu stvaranja stabilnog okruženja u kojem ćemo konflikte i razmirice trajno zamijeniti saradnjom i boljim razumijevanjem. Duboko smo svjesni činjenice da samo miran i stabilan region može da omogući ekonomski razvoj, napredak svih zemalja pojedinačno, a time i bolju i izvjesniju budućnost za generacije koje dolaze", istakla je Cvijanovićeva.
U obraćanju povodom obilježavanja 76 godina od misije spasavanja savezničkih pilota "Halijard" na Ozrenu, Cvijanovićeva je naglasila da se herojstvo i zajedničke istorijske pobjede ne smiju zaboravljati, već treba da budu podstrek za bolju saradnju u budućnosti.
Ona je dodala da je zadovoljstvo danas biti u Boljaniću, na Ozrenu, da bi zajednio obilježili 76 godina od jedne od najvećih akcija spasavanja savezničkih pilota iza neprijateljskih linija tokom Drugog svjetskog rata.
"Ovim odajemo i priznanje antifašistima i hrabrom narodu Ozrena, ali i svima onima koji su dijelili zajedničke vrijednosti i uzvišene ideale u borbi protiv ideologija zla koje su prijetile cijelom čovječanstvu", rekla je predsjednik Srpske.
Ona je istakla da je ponosna što se ovaj događaj organizuje i u Republici Srpskoj, par dana nakon što je obilježen u Srbiji, jer je riječ o značajnoj akciji koja je organizovana sa obje strane Drine.
Cvijanovićeva je podsjetila da je Misija "Halijard", poznata i kao operacija "Vazdušni most", trajala od maja 1944. do februara 1945. godine na teritoriji okupirane Kraljevine Jugoslavije.
Ona je naglasila da je operaciju izveo 15. vazduhoplovni korpus američke vojske u saradnji sa Jugoslovenskom vojskom u otadžbini, ali i civilnim stanovništvom, srpskim seljacima, bez čijeg učešća i pomoći ne bi bilo moguće realizovati ovako složenu spasilačku akciju.
"I upravo o doprinosu lokalnog stanovništva najbolje govore riječi jednog od pilota evakuisanih iz Boljanića Marvina Stolofa, koji je rekao: 'Sve vrijeme dok smo čekali na evakuaciju, kretali smo se slobodno po okolini i razgovarali sa seljacima koji su se vrlo ljubazno odnosili prema nama. Taj dio se zove Bosna, ali u tom cijelom kraju živi isti narod koji živi i u Srbiji. Bili su vrlo gostoprimljivi, nudili su nas svim što imaju, neprestano nas pitajući da li smo gladni. Bilo nam je pomalo i neprijatno... Što se mene tiče, mogu reći da im dugujem život. Još jednom im hvala za sve'", navela je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je na mjestu na kojem se danas obilježava 76 godina od ove značajne akcije u jesen 1944. godine izgrađen improvizovani aerodrom sa koga je krajem te i početkom naredne godine, u tri navrata, evakuisano oko 60 savezničkih pilota, uključujući i šefa američke vojne misije, pukovnika Roberta Mekdauela.
Cvijanovićeva je istakla da je aerodrom izgrađen i osposobljen za samo desetak dana, a sveopšti napori srpskog stanovništva, vojnika i civila, koji su učestvovali u spasilačkoj misiji, svjedoče o velikoj požrtvovanosti, ali i organskom protivljenju srpskog naroda ideologijama zla iz Drugog svjetskog rata, kao i ogromnoj želji da se doprinese konačnoj pobjedi.
Ona je naglasila da svjedoče i o čvrstom istorijskom savezništvu slobodarskih naroda koji su izbavili čovječanstvo od zla, a obnova tih vrijednosti može biti utemeljena upravo na sjećanju o zajedničkim podvizima, kakav je nesumnjivo bila i misija "Halijard".
Predsjednik Srpske i navela da ovo mjesto od sada, pa ubuduće, treba da bude "mjesto našeg okupljanja, ne samo kao simbol našeg savezništva iz prošlosti, već kao i trajna zahvalnost hrabrim ljudima Ozrena koji su uvijek znali šta znači sloboda i koji su se za nju uvijek nesebično borili".
"Neka ovo bude podstrek da razmišljamo na drugačiji način i neka istorija ne bude tijesna za istinu, istinite događaje i istinita savezništva i neka nas poštede falsifikovanja istorije", poručila je Cvijanovićeva.
Operacija "Halijard" ili "Vazdušni most" smatra se jednom od najuspješnijih akcija u istoriji ratovanja, a tom prilikom spaseno je od zarobljavanja i moguće smrti više od 500 pripadnika angloameričkih vazdušnih snaga koje su Nijemci oborili iznad Jugoslavije.
Srpskim antifašističkim snagama otpora tokom 1944. i 1945. godine komandovao je general Jugoslovenske vojske u otadžbini Dragoljub Mihailović.
Evakuacija je vršena sa improvizovanih aerodroma u ruralnim oblastima na područjima Srbije i BiH.
Vrhovna komanda Jugoslovenske vojske u otadžbini sredinom oktobra 1944. godine, pod pritiskom partizanskih snaga, prelazi sa svojim jedinicama iz Srbije u istočnu Bosnu. Na planini Ozren u blizini sela Boljanić, kod Doboja, od 22. oktobra do 1. novembra 1944. godine bilo je osposobljeno novo uzletište.
Sa ovog uzletišta 1. novembra 1944. godine u Italiju je poletio avion sa šefom američke vojne misije, pukovnikom Robertom Mekdauelom, kapetanom DŽonom Milodragovićem i poručnikom Majklom Rajačićem.
Sa uzletišta u Boljaniću 27. decembra 1944. godine za Italiju je odletio kapetan Nik Lalić, te radio-telegrafista Artur Džibilijan.
Posljednja evakuacija sa Ozrena obavljena je krajem februara 1945. godine po vrlo hladnom vremenu. Tada su u dva transportna aviona "C-47" u pratnji nekoliko lovaca evakuisani preostali Amerikanci.