• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tegeltija: Nažalost, pandemija je promijenila ekonomske ciljeve

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je danas u Sarajevu da će ovu godinu čovječanstvo željeti što prije da zaboravi, ali da se BiH uspješno borila sa problemom kovida 19 i da je ponosan na zdravstvene radnike.

 Savjet ministara godinu dana Izvor: Srna/Snježana Lepir

Tegeltija je na konferenciji za novinare povodom prve godine rada aktuelnog Savjeta ministara podsjetio da ovaj saziv formiran godinu dana nakon opštih izbora, da je izabran nekomletan Savjet i da su komplentirani tek polovinom ove godine.

On je naveo da je u ekspozeu koji je dobio podršku akcenat bio na ekonomskim mirgacijama i evropskim integracijama.

"Imali smo saglasnost sa entitetskim premijerima. Nažalost nakon 100 dana morali smo promjeniti ciljeve i morali smo da mijenjamo politike. Problem sa pandemijom virusa korona natjerao nas je da mijenjamo politike i ciljeve i uđemo u borbu za život građana i borbu za ekonomiju", naglasio je Tegeltija.

On je istakao da su sa vladama entiteta usaglašene neke od ključnih mjera.

"Zdravstveni sektor je trebalo da se prilagodi situaciji i bilo je potrebno da nađemo način kako da se prilagodimo ekonomiji. Morali smo pooštriti mjere ulaska u BiH, a bile su to teške odluke sve sa ciljem da se omogući priprema za zdravstveni sektor", pojasnio je Tegeltija.

On je naveo da je potrebno riješiti sistem snabdijevanja, jer je BiH prijetilo da ostane blokirana ekonomski.

"Razriješili smo to pitanje i sada, nakon devet mjeseci, imamo nesmetanu razmjenu roba i usluga", istakao je predsjedavajući Savjeta ministara.

Tegeltija je naveo da se pristupilo i pregovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama, a da su ta sredstva proslijeđena entitetima s ciljem da nadomjeste gubitak javnih prihoda i da pruže podršku realnom sektoru. 

Privredi obezbijeđeno 700 miliona evra podrške

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je danas da je za podršku realnom sektoru, usljed pandemije kovida 19, u kratkom periodu obezbijeđeno gotovo 700 miliona evra.

Tegeltija je na konferenciji za novinare u Sarajevu povodom prve godine rada aktuelnog Savjeta ministara rekao da se do dodatnih sredstava za podršku realnom sektoru došlo pregovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama.

"U relativno kratkom periodu došli smo do podrške od gotovo 700 miliona evra", naveo je Tegeltija.

On je podsjetio da je u okviru mehanizma brze intervencije od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) obezbijeđeno 330 miliona evra, makrofinansijske pomoći od EU 250 miliona evra, podrškom Evropske komisije 80 miliona evra, te u okviru sistema Svjetske banke nešto više od 30 miliona evra za podršku zdravstvenom sektoru.

Tegeltija je rekao da je sav novac raspoređen Republici Srpskoj i Federaciji BiH, koje su dio sredstava prenijele lokalnim zajednicama i kantonima, te da su ta sredstva nadomjestila gubitak od javnih prihoda nastao usljed pandemije kovid 19.

On je istakao da je u okviru sistema EU integracija mnogo urađeno i završeno, što je prepoznala i Evropska komisija, te naveo da je realno očekivati da BiH u idućoj godini dobije kandidatski status.

"Neka pitanja koja su stajala 10 i više godina uspjeli smo da riješimo. Riješili smo izradu metodologije pristupanja EU, pa izbori u Mostaru, reforma javne uprave i slično", napomenuo je Tegeltija.

On je naveo da je potrebno još riješiti tri zakona koja su u vezi sa dobijanjem kandidatskog statusa, kao i problem migracija.

"To je problem koji se neprestano dešava. Broj migranata u trenutku kada sam ja dolazio na ovu poziciju i broj migranata koji se danas nalaze u BiH je gotovo identičan", rekao je Tegltija, podsjetivši na požar koji je jutros izbio u migrantskom kampu "Lipa".

On je ocijenio da će se i BiH, kao i cijela Evropa još dugo baviti problemom migracija.

Tegeltija je rekao da je 2020. godinu obilježio virus od kojeg je u svijetu oboljelo više od 85 miliona ljudi, više od 1.600.000 umrlo, te više od milion ostalo bez posla.

"Sve se to prenijelo i na BiH, u kojoj i danas ima više od 30.000 aktivnih slučajeva zaraze", naveo je Tegeltija.

On je pohvalio rad zdravstvenih radnika tokom pandemije i zahvalio medijima koji su proteklu godinu izvještavali o radu Savjeta ministara.

Predsjedavajući Savjeta ministara čestitao je građanima BiH predstojeće božićne i novogodišnje praznike.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE