Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv Vlade Republike Srpske zbog koncesije za istraživanje uglja na lokalitetu "Bukova Kosa" kod Prijedora, koja je početkom februara data firmi "Drvo-export" iz Teslića.
Kako su saopštili, važeći pravni okvir za dodjelu ove koncesije obavezuje sve nadležne organe izvršne vlasti, a naročito Vladu, da politiku dodjele koncesija uređuju i sprovode u skladu sa Dokumentom o politici dodjele koncesija Republike Srpske.
"U postojećem Dokumentu, na teritoriji opštine Prijedor, uopšte nije predviđeno dodjeljivanje koncesije za istraživanje uglja, već za eksploataciju željezne rude, kamena i mineralne vode. Usljed stvarnog činjenično-pravnog stanja, nije jasno iz čega Vlada zapravo crpi legitimnost svoje odluke, odnosno konkretno, uopšte pravno uporište pokretanja postupka dodjele predmetne koncesije, budući da se radi o ozbiljnoj povredi relevantnih propisa i pravnoj praznini za koju Vlada nema nadležnost da samostalno popunjava ili interpretira", izjavio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru za životnu sredinu.
Dalje se tvrdi da je manjak transparentnosti i nedostatak legitimnosti nešto je što u pravilu karakteriše koncesionu politiku u Republici Srpskoj.
"Ovo je naročito izraženo u konkretnom slučaju, jer zajednica mještana lokacije na kojoj se planira istraživanje uglja, a koje se projekat direktno tiče, nije nikada imala priliku da učestvuje u javnoj raspravi koja bi bila organizovana u postupku izrade i usvajanja Dokumenta o politici, a koji bi bio usklađen sa današnjim okolnostima", tvrde u Centru za životnu sredinu.
U tužbi je istaknut i zahtjev za odlaganje izvršenja odluke Vlade, kako bi se pokušalo spriječiti nastajanje štete po životnu sredinu i pravnu sigurnost, ali i privatnu imovinu građana na datoj lokaciji, koji su suočeni sa preuranjenim otkupom svojih parcela.
"U datom trenutku ugovor o koncesiji nije zaključen, te Vlada još nije preuzela nikakve obaveze prema ponudiocu. Stoga, u slučaju privremene obustave postupka dodjele koncesije, imovinsko-pravnih implikacija ne bi bilo, kako koncesiono-pravni odnos još uvijek ne postoji. Nadamo se da će to prepoznati i sud, te da će naložiti da se suspenduje dalje postupanje po ponudi investitora, i to do eventualnog nastupanja pravnih okolnosti neophodnih kako za validno raspolaganje javnim resursima, tako i za sticanje koncesije", navode iz Centra za životnu sredinu.
O ovom zahtjevu za odlaganje izvršenja odluke Vlade, sud bi trebao da odluči posebnim rješenjem u skraćenom postupku, tj. prije donošenja konačne presude po tužbi.