• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Strazburu javna rasprava u predmetu "Kovačević"

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu danas počinje javna rasprava u predmetu "Kovačević" kojoj će prisustvovati ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.

 Evropski sud za ljudska prava Izvor: Shutterstock

Sud je prošle godine presudio da je Slaven Kovačević diskriminisan jer kao stanovnik Federacije BiH ne može da bira srpskog člana Predsjedništva i da ima etnička i teritorijalna ograničenja pri izboru delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine.

BiH se preko agenta žalila na presudu, koja duboko zadire u Ustav BiH i mijenja njeno dvoentitetsko uređenje ukoliko bi bila provedena.

Zbog potencijalne opasnosti po Republiku Srpsku, Vlada Srpske je na glavnu raspravu poslala ministra Bukejlovića.

"Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu danas ćemo u predmetu "Kovačević" koristiti dokaze koje smo prikupili u međuvremenu. Smatram da će biti od ključnog značaja za sud i da će ih oni uzeti za u razmatranje prije odlučivanja", rekao je za RTRS ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.

Dodao je da će uzimanje statusa, odnosno utvrđivanja statusa žrtve, neiskorištavanje domaćih pravnih lijekova i još nekoliko argumenata koje će biti možda i presudni da Sud možda i promijeni svoju odluku u odnosu na prvostepenu.

Naglasio je da postoje određena pitanja koja će potencirati kroz cijelu javnu raspravu pred Velikim vijećem, koje broji 17 sudija, u odnosu na prvostepeno vijeće u kojem, je odlučivalo sedam sudija.

Ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza rekao je za RTRS da je informisan da će i hrvatski član Predsjedništva Željko Komšić biti danas u Strazburu.

"Bilo bi normalno da je član Predsjedništva na strani BiH, tima koji brani Ustav BiH. Mi znamo da nije tako, i onda se postavlja pitanje da li se radi o predmetu koji se odnosi na kršenje ljudskih prava ili ipak o političkom projektu. S obzirom da smo analizirali sve dokaze, rekao bih da ipak radi o političkom projektu sa ciljem stvaranja tzv. građanske, odnosno unitarne BiH. Smatramo da je rasplinjavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma loše, ukoliko svio ne sjednemo i ne nađemo rješenje. Ovo je predmet koji se tiče aktivnog biračkog prava", dodao je Bunoza.

(RTRS)

Više i slučaju

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE