• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaštita od klimatskih šokova: BiH u narednoj deceniji treba uložiti 6,8 milijardi dolara

Autor Dragana Božić

BiH u narednoj deceniji treba uložiti 6,8 milijardi dolara u zaštitu stanovništva, imovine i privrede od štetnih i rastućih uticaja klimatskih promjena, piše u izvještaju Grupacije Svjetske banke o klimatskim promjenama i razvoju za BiH.

 shutterstock_2442853495.jpg Izvor: Shutterstock

U izvještaju se ističe da bi šteta uzrokovana klimatskim promjenama do 2050. mogla smanjiti ekonomiju BiH za čak 14 odsto, saopšteno je iz Svjetske banke.

"S obzirom na to da su poplave uzrok više od 90 odsto štete povezane s klimom, u izvještaju se naglašava potreba za rješenjima zasnovanim na prirodi, kao što su obnova poplavnih ravnica i očuvanje tresetišta, u svrhu povećanja otpornosti i podsticanja ekonomskog rasta", istaknuto je u saopštenju.

Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon rekao je da klimatske promjene ne predstavljaju samo ekološki izazov nego i direktnu prijetnju ekonomskoj stabilnosti, javnom zdravlju i socijalnom blagostanju u BiH.

On je rekao da su nedavne razorne poplave u BiH, posebno u Jablanici, ozbiljan podsjetnik na ljudsku cijenu klimatskih katastrofa, koje pogađaju živote, osnovna sredstva za egzistenciju i čitave zajednice.

Prema njegovim riječima, preduzimanje odlučnih aktivnosti sada, BiH može ublažiti buduće rizike i otvoriti mogućnosti za održiv rast.

U saopštenju se navodi da pravovremena ulaganja i prilagođavanje klimatskim promjenama, naročito u infrastrukturu za zaštitu od poplava, u velikoj mjeri mogu zaštiti ekonomiju zemlje.

Proaktivne mjere mogu smanjiti potencijalni gubitak bruto domaćeg proizvoda /BDP/ zbog klimatskih promjena, uz istovremeno otvaranje radnih mjesta, unapređenje vještina i povećanje prilika za trgovinu.

Projekcije pokazuju da svaki evro potrošen na prilagođavanje klimatskim promjenama ostvaruje povrat do deset evra, što ukazuje na velike ekonomske koristi takvih inicijativa.

Izvještaj naglašava i značaj pravedne tranzicije na niskougljeničnu ekonomiju do 2050. godine.

To uključuje napuštanje proizvodnje električne energije iz uglja, povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, kao što su sunce i vjetar, te unapređenje energijske efikasnosti u brojnim sektorima.

Da bi se obezbijedila pravedna tranzicija, izvještaj ističe potrebu za mjerama vlasti za sprečavanje energetskog siromaštva i podršku domaćinstvima sa niskim dohotkom. 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE