Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da nije dobio poziv Tužilaštva BiH za saslušanje, ali je ponovio da je u RS na snazi zakon o zabrani djelovanja Tužilaštva BiH.

"Iako nisam dobio poziv neustavnog, nedejtonskog i pristrasnog Tužilaštva BiH kao predsjednik Republike, koji predstavlja i jedino je odgovoran narodu Republike Srpske, želim jasno poručiti da smatram da se antiustavno i antidejtonsko Tužilaštvo BiH jasno deklarisalo kao institucija muslimanske strane i protivnik Republike Srpske. Namjera Tužilaštva BiH, kako su to nedvosmisleno pokazivali i u prethodnim postupcima, je da zloupotrebom njihovih mehanizama nametnu i pretoče u ustavnu materiju odredbe koje je neizabrani i nelegitimni stranac Šmit ničim više nego običnom odlukom nametnuo. Republika Srpska je donijela Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, a koji je u skladu sa dejtonskim ustavom i Ustavom Republike Srpske, i prema njegovim važećim odredbama Tužilaštvo nema ingerencije u Republici Srpskoj i ne može da djeluje", napisao je Dodik na mreži X.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik trebalo je danas da bude saslušan u Tužilaštvu BiH u predmetu koji je protiv njega otvoren zbog napada na ustavni poredak, a u vezi stupanja na snagu zakona usvojenih krajem februara.
Narodna skupština RS je na sjednici 27. februara usvojila Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani rada vanustavnih institucija BiH i Zakon o izmjeni Krivičnog zakonika RS, a kojima se Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH i Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) zabranjuje rad i djelovanje na teritoriji Srpske. Nedugo nakon toga Dodik je potpisao ukaze i zakoni su dan kasnije objavljeni u Službenom glasniku RS i stupili su na snagu, ali je potom Ustavni sud BiH 7. marta donio privremenu mjeru kojom su zakoni suspendovani.
Dodik je ranije najavio da se neće odazvati na saslušanje u Tužilaštvo BiH.
Prema Zakonu o krivičnom postupku, ukoliko se Dodik, bez opravdanog razloga, ne odazove na saslušanje u Tužilaštvo BiH, oni mogu izdati naredbu SIPA-i za njegovo prinudno dovođenje.
Ukoliko se, međutim, ne odazove na pozive Suda BiH, nalog za prinudno dovođenje se izdaje sudskoj policiji Suda BiH.
(MONDO)