• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

FBiH: Ponovo smijenjeni Zvizdić i Primorac

Nova parlamentarna većina na čelo Predstavničkog doma predložila Fehima Škaljića (SBBBiH) i Tomu Vidovića (SDPBiH).

Nova parlamentarna većina u Federaciji Bosne i Hercegovine razriješila je predsjedavajućeg Predstavničkog doma federalnog Parlamenta Denisa Zvizdića (Stranka demokratske akcije - SDA) i njegovog zamjenika Stanka Primorca (Hrvatska stranka prava -HSP - Bosne i Hercegovine).

Odluka o smjeni donesena je na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma ovog bih. entiteta, koja se održava u četvrtak u Sarajevu.

Za odluku o smjeni Zvizdića i Primorca glasalo je 56 poslanika, dva su bila suzdržana, a protiv je bilo 29 poslanika, javlja agencija Anadolija.

Trenutno je proglašena pauza da bi se sastala parlamentarna komisija za imenovanja, koja bi trebala predložiti nove dužnosnike na navedenim funkcijama.

Prema najavama, to bi trebali biti Fehim Škaljić iz Saveza za bolju budućnost (SBB) Bosne i Hercegovine i Tomo Vidović iz Socijaldemokratske partije (SDP) Bosne i Hercegovine.

Nova parlamentarne većina još jednom je smjenjivala Zvizdića i Primorca, na sjednici Predstavničkog doma od 26. juna, ali je Ustavni sud Federacije 28. augusta osporio tu sjednicu, ocijenivši da nije održana u skladu s Poslovnikom, čime je povrijeđen Ustav.

Sudski su poništene sve tadašnje odluke Predstavničkog doma.

'Sjednica neregularna'

Poslanica Jasminka Durić iz A-SDA utvrdila je za govornicom da je i današnja sjednica neregularna, jer joj ne prisustvuje sekretar, odnosno vršilac dužnosti sekretara Predstavničkog doma.

Inicijativu za smjene kadrova SDA i HSPBiH sa funkcija predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma federalnog Parlamenta podnio je Klub SDPBiH, u konsultacijama sa strankama nove parlamentarne većine, koju čine, osim SDPBiH i SBBBiH, još Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) Boasne i Hercegovine i HDZ1990.

Škaljić i Vidović su, u skladu s odlukom Ustavnog suda Federacije, prije nekoliko dana predali funkcije Zvizdiću i Primorcu.

Ustavni sud Federacije je odlučio da su povrijeđene ustavne procedure prilikom prethodno provedene smjene Zvizdića i Primorca.

Tada je najavljeno kako će procedura za njihovu smjenu i imenovanje Škaljića i Vidovića biti ponovo pokrenuta.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE