U BiH je prošle godine kroz procedure javnih nabavki, prema podacima Agencije za javne nabavke BiH, prošlo više od tri milijarde maraka.
Rekao je ovo član Udruženja ekonomista Republike Srpske "Svot" Miloš Todorović.
On je naglasio da nije lako govoriti o iznosima koji na nelegalan način prolaze kroz javne nabake.
Todorović je dodao da novi zakon o javnim nabavkama BiH, koji je u proceduri, daje dosta pojašnjenja u tehničkom smislu i da se njime pokušavaju ispraviti neke greške koje su se pojavljivale u sadašnjem zakonu.
Ovlašteni predavač iz oblasti javnih nabavki iz resorne agencije Dragana Kovačević rekla je u pauzi seminara u Banjaluci da novi zakon o javnim nabavkama donosi olakšice, posebno za ponuđače, kojima se smanjuju troškovi.
Kovačevićeva je pojasnila da će prema novom zakonu, biti dovoljna izjava koju će ponuđači potpisati, a da će samo najpovoljniji ponuđač morati da dostavi svu ostalu dokumentaciju.
"Novi zakon donosi olakšice i za ugovorne organe koji ne moraju da čekaju da dobiju, na primjer, tri ponude, da utvrđuju da li je to stvarna konkurencija ili nije, već je dovoljno da raspišu tender i da dobiju jednu ponudu, pa ako je kvalifikovana ugovorni organ ima pravo da zaključi ugovor", navela je Kovačevićeva.
Ona je dodala da je novina, vezana za konkurentski zahtjev, to što će ugovorni organi, osim dostave poziva za konkurenstki zahtjev, morati da objave taj zahtjev na veb stranici Agencije, čime se smanjuju troškovi ugovornim organima.
"Ugovorni organi ne moraju imati dodatni trošak zbog objave u Službenom glasniku, kao do sada, već je dovoljno da objave zahtjev na sajtu Agencije, koji će moći da vide svi zainteresovani ponuđači", objasnila je Kovačevićeva.
Komentarišući enormne troškove koje ugovorni organi imaju prilikom objave tendera i svih procedura, ona je navela da je u praksi to prisutno posebno kod ugovornih organa koji imaju puno LOT-ova, te izrazila nadu da će novim zakonom to biti smanjeno.
Udruženje građana "Tender" smatra da su u nacrtu zakona o javnim nabavkama ostala sva rješenja i mehanizmi koji omogućavaju i dovode do korupcije, koja je, prema njihovim podacima, u javnim nabavkama premašila iznos od 700 miliona maraka godišnje.
(Srna)