Raskol u Srpskoj demokratskoj stranci - da li poslanici "otkazati poslušnost " predsjedniku Mladenu Bosiću?
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić na sve je načine pokušao da zabrani održavanje sjednice banjalučkog Regionalnog odbora SDS-a, zaprijetivši da će "konsekvence da snose svi oni koji nastave s tim poslom", saznaje "Glas Srpske" iz krugova SDS-a bliskih bivšem predsjedniku te stranke Draganu Kaliniću.
"Zaključke sa prethodne sjednice Regionalnog odbora (RO) SDS-a za izbornu jedinicu dva Bosić je proglasio nestatutarnim. Na toj sjednici odlučeno je da se formira sedmočlano tijelo u kome su predsjednik RO Rajko Gnjato, narodni poslanici iz Banje Luke Vojislav Gligić, Ognjen Tadić i Branislav Škobo, bivši predsjednik Gradskog odbora Rodoljub Blaženović i dva izabrana odbornika od kojih je jedan Slobodan Bilbija ", kaže osoba bliska Kaliniću.
Dodaje da su svi oni protiv Bosića. Jasno je, kaže, da "Bosić nema šta da traži bez tri poslanika koja mu otkazuju poslušnost". Ističe da Bosić zato u posljednje vrijeme "za uredovanje neposlušnih u stranci koristi samo prijetnje".
Komentarišući odnose "kalinićevaca" i "čavićevaca" u SDS-u, te mogućnost da Čavić zamijeni Bosića na stranačkom predsjedničkom mjestu, on ističe da je "Kalinić pomogao Bosiću u ponovnoj rehabilitaciji, jer su donekle izglađeni njihovi prethodni konflikti".
"Kalinić i Čavić se slažu da je potrebno učiniti sve za budućnost SDS-a. Ipak, neke suštinske razlike oko unutrašnjih pitanja u stranci su ostale", tvrdi on.
Član Glavnog odbora SDS-a Stevan Medić kaže da bi na današnjoj sjednici regionalnog odbora opštinski odbori trebalo da podnesu izvještaje vezano za izborne rezultate u izbornoj jedinici dva.
"Ne znam da li se Bosić protivi, ali na prošloj sjednici RO formirano je to tijelo i dobilo je zadatak šta treba da radi ", kaže Medić.
Komentarišući najavljeni povratak bivšeg predsjednika SDS-a Dragana Čavića u borbi za mjesto predsjednika stranke, Medić kaže da je "Čavić dugo u politici i da valjda zna da procijeni kad šta treba da uradi".
Predsjednik RO SDS-a Rajko Gnjato kaže da je u skladu sa zaključcima prethodne sjednice RO formirano sedmočlano tijelo i zakazana današnja sjednica, te da se "ne radi ni o čemu spektakularnom".
"Danima sam izvan svih zbivanja, a Bosić neka misli šta hoće, ja to ne mogu da komentarišem" , kaže Gnjato.
Bosić je izjavio da je "svoj mandat uvijek nudio na provjeru stranci i da će to uraditi i ovoga puta".
Komentarišući Čavićeve najnovije optužbe, Bosić je rekao da će "uskoro najviši organi stranke raspraviti šta je čiji doprinos za status SDS-a i ko je šta učinio u proteklim godinama, ali i kakva je čija uloga za rejting stranke u ovom trenutku".
"SDS je zabilježio ozbiljan pad, a za loš rezultat na lokalnim izborima kriv je Mladen Bosić", izjavio je ranije Dragan Čavić.
On je naglasio da se SDS nalazi u lošoj poziciji i da je evidentno da je stranka u odnosu na lokalne izbore 2004. godine zabilježila ozbiljan pad. Dodao je da "u SDS-u ne valja odnos prema izbornim jedinicama jedan i dva".
Rekao je da "ne valja odnos prema Krajini" i da je "negativna kadrovska selekcija u ove dvije izborne jedinice u posljednje dvije godine posljedica lošeg rada Bosića". (MONDO)