Đorđe Ždrale (33), jedan od najtraženijih i najpoznatijih bjegunaca kriminalnog miljea iz Istočnog Sarajeva, uhapšen na teritoriji Njemačke.
Direktor Policije Republike Srpske Uroš Pena potvrdio je da je Ždrale uhapšen na aerodromu u Frankfurt u u nedjelju, 18. januara, i nalazi se u ekstradicionom pritvoru, odakle će nakon izvjesne procedure biti prebačen u BiH.
On je rekao da su Ministarstvo pravde BiH i Tužilaštvo BiH raspisali potjernicu za Ždralom.
"Vjerujemo da je pokušao da promjeni mjesto boravka. On je znao da mu prijeti opasnost od hapšenja i vjerovatno je zbog toga često menjao lokacije, ali i države u kojima je boravio", tvrdi izvor Pressa RS iz MUP RS.
Ždrale je povezivan sa mnogim ubistvima u RS i Srbiji.
Sud BiH u novembru je izdao nalog za raspisivanje međunarodne potjernice za Đorđem Ždralom zbog sumnje da je planirao i direktno učestvovao u ubistvu Ljubiše Savića Mauzera, nekadašnjeg načelnika Uprave policije RS, 7. juna 2000. godine u Bijeljini.
U istrazi o atentatu na Mauzera otkriveno da je Ždrale bio vozač "tojote" iz koje je prije osam godina Vlatko Mačar izrešetao Mauzera. Svojevremeno je tvrdio sarajevskim medijima da je u vrijeme ubistva Mauzera bio u zatvoru.
Ždrale je, zajedno sa Borisom Govedaricom i Miroslavom Škobom, bio optužen i za ubistvo bračnog para Mikice i Željka Todorovića 2. jula 2004. godine na Palama. Oslobođeni su optužbe zbog, kako je navedeno u presudi, nedostatka dokaza.
Zbog pripremanja međusobnog obračuna 16. novembra 2006. godine beogradska policija uhapsila je Ždrala, Mačara i Bojana Šljivića, s jedne, i Vladimira Pandurevića i Davora Eleza, s druge strane.
Đorđe Ždrale je u septembru 1996. godine osuđen na sedam godina zatvora zbog ubistva Miloša Batinića, a iz zatvora je izašao krajem 2001. godine kada ga je pomilovao tadašnji predsjednik RS Mirko Šarović.
Ždrale se navodno povezuje i sa ubistvom Zorana Goluba - Čarlame prošlog ljeta u Istočnom Sarajevu.
Đorđe Ždrale jedan je od najpoznatijih kriminalaca Republike Srpske, a policiji je poznat po učešću u velikom broju pucnjava i incidenata čiji je bio akter. Prvi put je osuđen u 19. godini zbog ubistva, a na njega je tri puta pokušan atentat.
Posljednja poznata Ždralina adresa je bila Crna Gora u koju je deportovan iz Hrvatske nakon hapšenja u Splitu u martu prošle godine zbog pljačke Splitske glavne pošte 12. marta 2008. godine. Ždrale nije bio povezan sa tom pljačkom nego se do tada krio u Splitu od ubica njegovog protivnika i kuma, Darka Eleza.
Ždrale je navodno u BiH boravio do 30. januara 2008. godinekada je pobjegao poslije likvidacije njegovog saradnika Vladimira Vlatka Mačara u eksploziji auto-bombe na Palama.
Da napusti BiH se odlučio jer mu je dojavljeno iz policije da ubice iz Srbije spremaju njegovu likvidaciju na zahtjev Darka Eleza.
Ždrale i Elez već dugo su u žestokom sukobu, a zaratili su nakon pljačke banke u Han Pijesku 2005. godine. Navodno, te godine, nakon izbora za mis BiH na kojem je učestvovala i Slobodanka Tošić, obojica su upoznala ovu djevojku i počeli joj se udvarati. Ona je izabrala Eleza.
(MONDO)