Vlada Republike Srpske usvojila je danas “Reformsku agendu za BiH 2015 -2018. godina”.
"Prethodnih mjeseci trajale su intenzivne konsultacije predstavnika Savjeta ministara BiH i vlada FBiH i Republike Srpske o sadržaju ovog dokumenta čije usvajanje predstavlja jedan od suštinskih preduslova za dalje kretanje BiH na njenom evropskom putu”, saopšteno je iz Biroa za odnose s javnošću Vlade Republike Srpske.
Vlada Srpske izrazila je posebnu zahvalnost Delegaciji EU u BiH, na čelu sa ambasadorom Larsom Gunarom Vigemarkom, na uloženim naporima u pravcu postizanja saglasnosti o svim otvorenim pitanjima.
Savjet ministara BiH podržao je danas ekonomsku reformsku agendu za BiH za period 2015-2018. čiji je cilj jačanje održivog, efikasnog i stabilnog ekonomskog rasta i stvaranje pravednog socijalnog ambijenta."Ekonomska reformska agenda predstavlja bitan instrument za ekonomsko-društveni razvoj BiH i stvara pretpostavke za ubrzanje procesa integrisanja BiH u EU", saopšteno je iz kabineta predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Denisa Zvizdića.
Savjet ministara BiH zahvalio je Delegaciji EU u BiH, Svjetskoj banci, Međunarodnom monetarnom fondu i drugim međunarodnim organizacijama i institucijama na konstruktivnoj ulozi u procesu definisanja agende.
CVIJANOVIĆ: SRPSKA PRVA USVOJILA REFORMSKU AGENDU ZA BIH
Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izrazila je zadovoljstvo što je Vlada Srpske prva usvojila Reformsku agendu za BiH, ističući da se došlo do dokumenta iza kojeg Vlada može da stoji."Bilo je mnogo problema, pregovori su trajali nekoliko mjeseci, vagala se svaka rečenica i svaka riječ da bi došli do dokumenta iza kojeg možemo da stanemo", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je prije toga bilo nekoliko manipulacija, usvajanja određenog teksta koji je bio preliminaran, da bi se došlo do ove, 11 verzije dokumenta koji može poslužiti za reformske poteze koje će se vršiti.
Cvijanovićeva je napomenula da je Vlada Srpske već počela da provodi određene reformske poteze i to puno prije bilo kojeg nivoa vlasti u BiH.
"Usvajanje Reformske agende je dugo trajalo zato što je bilo niz nerazumijevanja sa različitih strana. Mi smo istrajno branili svoje stavove i došli do materijala koji može da bude nešto što zovemo našim materijalom", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Komentarišući činjenicu da je danas Predsjedništvo BiH razmatralo Reformsku agendu, Cvijanovićeva je rekla da to doživljava kao neku vrstu pozitivnog signala koji oni žele da pošalju, ali da nisu nadležni za ta pitanja.
Ona je napomenula da su za pitanja koja obuhvata Reformska agenda najnadležnije entitetske vlade, te da je zbog toga bila potrebna česta komunikacija.
Navodeći da ne voli baš da hvali strance, Cvijanovićeva je, ipak, pohvalila ulogu Delegacije EU u ovom procesu, prevashodno ambasadora Larsa Gunara Vigemarka, koji se, kako je rekla, potrudio da razumije da su svi u BiH u nekom partnerstvu i da svima treba pružiti priliku da izraze određene strahove i da rade na poboljšanju teksta.
"Mi smo predano radili na tome, zgrabili tu priliku i moram da kažem da su i oni odigrali konstruktivnu ulogu", dodala je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da se ne bavi licitiranjem o tome kada će BiH biti spremna za podnošenje aplikacije i kada će početi pregovori sa EU, dodajući da je to "na dugom štapu".
Govoreći o mehanizmu koordinacije, Cvijanovićeva je istakla da je on davno pripremljen i da ostaje samo još jedna faza - da bude izglasan.
Cvijanovićeva je napomenula da su u izradi prijedloga mehanizma koordinacije učestvovali i ljudi iz Savjeta ministara, vlada Srpske, Federacije BiH, Brčko distrikta i kantona.
"Imamo vrlo kredibilan papir i očekujem da on bude usvojen bez bilo kakvih igrarija. U tom slučaju možemo govoriti o nekim brzim i kratkim rokovima", rekla je Cvijanovićeva.