Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić rekao je nakon sjednice Fiskalnog savjeta BiH da je postignut dogovor o veoma povoljnom kreditnom trogodišnjem aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom u iznosu od 550 miliona evra
"Usaglašeno je i Pismo namjere Fiskalnog savjeta sa predstavnicima MMF-a. Dogovoreni su najpovoljniji uslovi i aranžman", izjavio je Zvizdić na konferenciji za novinare.
On je rekao da je riječ o veoma povoljnim uslovima, grejs periodu od četiri i po godine, a posljednja tranša trebalo bi da bude otplaćena nakon 13 godina.
Zvizdić je istakao da su brojne strukturne reforme dio Pisma namjere.
"To je pitanje ozbiljnog uređenja različitih finansijskih i fiskalnih sistema i tehničke podrške koju će nam dati MMF u monitoringu takvih mjera. Predviđene su i brojne izmjene i dopune zakona i sistema koji su pokazali slabosti", naveo je on.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da kreditni aranžman služi kao podrška provođenju Reformske agende, čitavog niz sistemskih mjera i vrlo važnih reforma na čije sprovođenje u narednom periodu su se obavezali svi nivoi vlasti.
"Po ovim mjerama koje smo definisali u okviru ovog aranžmana vidi se da je to zgusnut program koji podrazumijeva čitav niz aktivnosti svakog nivoa vlasti u narednom periodu bez bilo kakvih odgađanja. To je nešto oko čega smo se složili da radimo i ranije, a danas je došlo do finalizacije tih stvari", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je sastanak trajao satima zato što su se učesnici bavili konačnim detaljima da bi danas mogli da zaključe aranžman.
"Poslije prve tranše rok otplate kredita je 10 godina, a poslije posljednje tranše rok otplate je 13,5 godina. To nam daje jedan širok prostor", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da se zaključivanjem ovog aranžmana aktiviraju neki dodatni mehanizmi koji su vezani za Reformsku agendu, a to je aranžman sa Svjetskom bankom i Evropskom komisijom.
"U narednom periodu očekujemo i veliku finansijsku podršku i svi smo svjesni puno vrlo važnih zadataka koje ćemo raditi", navela je ona.
Prema njenim riječima, konačan tekst Pisma namjere zahtijeva veliki angažman, bez bilo kakvih opstrukcija bilo kog nivoa vlasti.
"Vlada Republike Srpske je na mjerama koje su danas definisane predano radila i to su dobre sistemske mjere koje smo svakako morali da radimo ili sa MMF-om ili samostalno, ili danas ili za godinu, dvije, tri... Opredijelili smo se da počnemo danas u okviru cjelokupnog aranžamana podrške Reformskoj agendi", istakla je Cvijanovićeva.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić rekao je da kreditni aranžman u zoni privrednih subjekata predviđa nastavak privatizacionih aktivnosti, te nastavak restrukturisanja i bolje upravljanje javnim preduzećima.
Šef Misije MMF-a za BiH Nadim Ilahi rekao je da su predstavnici ove finansijske institucije dvije sedmice vodili razgovore sa vlastima u BiH i da dogovor mora čekati odobrenje Izvršnog odbora MMF-a.
"Ovo je prošireni aranžman od tri godine koji predviđa određene mjere koje su obimne i značajne. Ekonomska procjena je veoma značajna. Došlo je do određenog ekonomskog oporavka, a očekujemo da će ove godine stopa rasta biti oko tri odsto. Inflacija je bila niska u skladu sa dešavanjima u evrozoni", rekao je Ilahi.