Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić smatra da bi preduzeće "Srbijagas" dio svoje imovine trebalo da prenese na preduzeće "Gas promet" iz Istočnog Sarajeva.
Time bi, smatra Đokić, pravno bio regulisan status ovog preduzeća.
Nakon sastanka u Novom Sadu sa generalnim direktorom Javnog preduzeća "Srbijagas" Dušanom Bajatovićem o saradnji Srpske i Srbije u oblasti gasa, Đokić je rekao novinarima da bi prvi benefit od ovoga bilo pravno regulisanje statusa ovog preduzeća u Republici Srpskoj.
Đokić je pojasnio da bi preduzeće "Gas promet" jednostavnije i bolje funkcionisalo, imalo sposobnost da zaključuje različite ugovore i da nastupa na tržištu sektora gasa i na drugim tržištima.
On je podsjetio da se prva mjerno regulaciona stanica ovog preduzeća nalazi u Karakaju u Republici Srpskoj, odakle se gas putem gasovoda prenosi prema Sarajevu i dalje u Federaciju BiH, gdje je izvršena gasifikacija.
Đokić je rekao da će gasifikacija u Srpskoj biti nastavljena i da je pri kraju realizacija priključnog gasovoda 20 kilometara od Karakaja i Šepka do Bijeljine, gdje je urađena infrastruktura gasne mreže 240 kilometara za grad Bijeljinu.
On je naveo da preduzeće "Gas promet" iz Istočnog Sarajeva, koje se bavi trgovinom, prometom i distribucijom gasa, od osnivanja 1998. godine do danas nije uspješno moglo da riješi pitanje imovine u dijelu upravljanja kapacitetima na teritoriji Srpske, što podrzumijeva dio gasovoda, regulacione stanice i drugu opremu.
Đokić je rekao da je 2000. godine došlo do određene transformacije preduzeća i da je u tom periodu "Gas promet" imao investiranje, zbog čega mora biti riješen njegov pravni status.
On je podsjetio da se u dužem periodu vode pregovori o pravnom regulisanju statusa preduzeća "Gas promet", te da je do sada zaključeno više dogovora, sporazuma i memorandum o razumijevanju u vezi sa rješavanjem ovog pitanja.
Đokić kaže da su taj memorandum potvrdile vlade Srbije i Srpske, koje su dale jasne naloge da se ova aktivnost nastavi i da se konačno pravno reguliše status ovog preduzeća.
"Danas na stolu imamo saglasnost koja je ranije data da se oko 64 odsto vlasništva koje je imala `Srbijagas` prenese Republici Srpskoj, odnosno dio ili sve uz određene uslove koje bi trebalo definisati", istakao je Đokić.
On je podsjetio da je Memorandum, koji je ranije potpisan, usaglašen na najvišem pravnom nivou.
"Ne želimo da bilo ko bude oštećen u ovom procesu, već naprotiv da unaprijedimo jedno pitanje koje jako važno za Republiku Srpsku, jer je gasifikacija jedna od važnih smjernica budućeg razvoja Srpske u sektoru energetike", kaže Đokić.