Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će referenduma u Srpskoj biti i da će njihove teme birati isključivo građani Srpske.
Komentarišući izjavu predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović da nestabilnost BiH ukazuje na to da "država još nije potpuno politički emancipovana, a nedavni referendum u Republici Srpskoj je prvi korak ka nizu referenduma, do moguće nezavisnosti tog entiteta", Dodik je za RTRS rekao da nije njen posao da se miješa u unutrašnju politiku BiH i Republike Srpske.
"Nevjerovatno kako ne prestaje pažnja određenih krugova u vezi sa Republikom Srpskom. I onda kada sve izgleda stabilno i mirno, nađu se oni koji je optužuju ili pokušavaju da je projektuju kao neki razlog buduće nestabilnosti", naglasio je Dodik.
On je podsjetio da je nedavno imao susret sa Kitarovićevom, koji je bio veoma korektan, dodavši da referendum uopšte nije bio tema razgovora. Dodik je izrazio čuđenje da je Kitarovićeva uopšte došla u poziciju da komentariše bilo šta u Republici Srpskoj, navodeći da se Hrvatska otvoreno miješa u unutrašnje stvari BiH.
"Vjerujem da su Hrvati i Srbi kao narodi u istoriji imali mnogo različitih i suprostavljenih trenutaka, otvorenih neprijateljstava, da je činjenica da je Hrvatska pobila u značajnom obimu Srbe u Drugom svjetskom ratu, da ne možete da nađete u istoriji događaj negdje gdje su Srbi to recipročno uradili Hrvatima, ali ne mogu da vjerujem da nastavljaju sa animozitetima kakvi su i ranije bili", rekao je Dodik.
Navodeći da je referendum u Republici Srpskoj potpuno legitiman i legalan, te da je pokazao sposobnost Srpske da ga organizuje, Dodik je ocijenio da je sve drugo što je Kitarovićeva rekla u dijelu prepostavki i opservacija.
"Naravno da ćemo mi održavati referendume jer mislimo da su oni način na koji je najbolje pokazati volju naroda. O temama ćemo mi odlučivati, a ne neko drugi. Vidim da je sa njihove strane to pitanje vezano za nezavisnost, samostalnost Republike Srpske, a otišla je i dalje govoreći kako će Rusija, ako dođe do tog referenduma, obavještajno, vojno i tehnički pomoći. Upravo boravim u Rusiji i moram da naglasim da nikakvih razgovora te vrste nema. Ne znam odakle joj takvi podaci. Niko ne razgovara o tome i ne mogu da razumijem zašto nas je dovela u taj kontekst", istakao je predsjednik Srpske.
On je ocijenio da je krajnje vrijeme da Hrvatska prestane da se bavi Republikom Srpskom i BiH, a dobar primjer za to je Srbija koja drži svoj principijelni stav podrške Dejtonskom sporazumu i dogovoru naroda unutar BiH.
"Naš dogovor unutar BiH podrazumijeva našu veliku snagu i mi se pripremamo za dogovor, koji će morati da uslijedi, o tome kako se kretati u BiH. Moram da primjetim da su ranije upravo gospođa Kitarović i neki ljudi iz Hrvatske predlagali 'Dejton dva'. Sada vidimo da su ućutali o tome. Očigledno nisu uspjeli da dosegnu dalje od svojih kabineta i da nemaju podršku za tako nešto, ali isto tako očigledno je da ne prestaju da se bave nama", naglasio je Dodik.
Ako je bilo šta Hrvatska pokazivala u prošlosti, kaže Dodik, onda je to određena vrsta neprihvatanja Republike Srpske.
"Mi smo to možda i razumijeli, ali nismo i nikada nećemo biti spremni da pređemo preko tvrdnji koje nas stavljaju u negativan kontekst za ono što nismo učinili", istakao je Dodik.
Predsjednik Srpske je poručio Kitarovićevoj da o budućnosti BiH treba da razgovaraju njeni lideri, a ne ona.
"Nadmenost njih na Zapadu ide tako daleko da stereotipno okrive Republiku Srpsku, što se vidi i u ovoj njenoj izjavi koju je samo izvukla iz sterotipa, jer joj se čini da to najbrže može da prođe. Moram je upoznati da su mnoge stvari u svijetu poromijenjene i da nije baš onako kako je izgledalo samo prije dvije godine", rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.