Upućen niz međusobnih kritika i optužbi za „nejedinstvo“, „izdaju“ i „farsu“.
Poslanici vladajuće koalicije i opozicije u Narodnoj skupštini RS uputili su niz međusobnih kritika i optužbi nakon glasanja o 12 zaključaka na današnjoj posebnoj sjednici na kojoj je raspravljano o zahtjevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
Zaključci, za koje je glasano u paketu, usvojeni su sa 46 glasova „za“, dok su 23 poslanika bila suzdržana. Iako su se poslanici opozicije suzdržali od glasanja, usaglasili su se oko svih zaključaka, osim jednog.
U pitanju je četvrti zaključak i on glasi : „NSRS poziva sve predstavnike RS u zajedničkim institucijama da iskoriste pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na nivou BIH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja Republike Srpske, kao što su akta u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, rješavanje pitanja imovine i druga pitanja“.
Zbog ovog zaključka, poslanici su se u skupštinskom holu, po okončanju sjednice, nastavili međusobno optuživati za „nejedinstvo“, „izdaju“ i „farsu“.
Šef poslaničkog Kluba SNSD-a Radovan Višković kazao je kako su se poslije višesatne rasprave vratili na početak.
"Sve što je od nas tražio takozvani Savez za promjene, bila je obmana i farsa. Više od sat i po smo pokušavali da usaglasimo zaključke. Bilo je to iznuđivanje poteza i žongliranje i traženoje sve samo da se izbjegne da se pomenu zajedničke institucije, izlazak iz vlasti i blokada na nivou BiH," kazao je Višković i podvukao kako je jedino bio sporan četvrti zaključak.
Kako prenosi Srna, Višković je rekao da su predstavnici Saveza za promjene "pričali priču da im je neprihvatljivo da izađu iz zajedničkih institucija", te napomenuo da je 90 odsto sadržaja ovog zaključka dao predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
"Mi smo na to pristali i rekli dajte vašu verziju. Kada smo i nju stavili na papir i ponovo došli sa tim tekstom, /predstavnici Saveza za promjene/ rekli su da to znači blokiranje institucija",kaže Višković.
Opozicija: Sjednica je bila farsa i marketing
Šef poslaničkog Kluba SDS-a Vukota Govedarica je istakao da mu je „žao“ što se nisu uspjeli usaglasiti.
"Usaglasili smo se oko svih zaključaka, osim oko jednog, koji kaže da Srbi u BiH, koji predstavljaju RS na bh. nivou, treba da blokiraju državu zarad Suda i Tužilaštva BiH,"rekao je Govedarica.
On je ocijenio da je to pokazalo da „Milorada Dodika ne ineteresuje toliko zahtjev za reviziju presude“, koliko želi da SzP uvede u novu krizu, a sve radi ukidanja pravosuđa na bh. nivou.
"Mi da blokiramo BiH da bismo zaustavili Sud i Tužilaštvo BiH da ganjaju najsvirepije kriminalce u BiH, odnosno u RS - to ne može," poručio je Govedarica i takođe ocijenio da je današnja sjednica NSRS bila „farsa“.
On smatra da je četvrti zaključak u koliziji sa zaključcima koji se odnose na Reformsku agendu i ponavlja da neće sarađivati sa Izetbegovićem jer je izazvao najveću ustavnu krizu od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Komentarišući prijedlog predsjednika Srpske Milorada Dodika da budu usvojene izmjene Krivičnog zakona Republike Srpske kojim bi bilo propisano da je postupanje mimo stavova Narodne skupštine Srpske krivično djelo, Govedarica je ocijenio da bi to bilo obračunavanje sa političkim neistomišljenicima.
Branislav Borenović iz PDP-a je rekao da se radilo o „neviđenoj improvizaciji“, te da je aktuelna vlast u RS pokušala da „iskoristi momenat u marketinške svrhe“.
"Licemjerno je i da se u zaključku broj četiri, nigdje ne pominje revizija presude," dodao je.
Stevandić: SZP-u naređeno da ne glasa ''za''
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je večeras u Banjaluci da je Savezu za promjene /SzP/ sa strane naređeno da ne glasa za skupštinske zaključke u vezi sa revizijom presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi protiv Srbije i Crne Gore.
Stevandić je rekao da je laž da je raskinuta koalicija SDS-SDA jer je SDS večeras pokazao da su ostali u istoj koaliciji sa Bakirom Izetbegovićem.
On je istakao da je prilikom zakazivanja sjednice bilo jasno da SzP mora da usaglašava svoje stavove van Banjaluke i Srpske.
"Zato je bio problem sa zaključcima i zato su trajale pauze jer se oni usaglašavaju sa nekim drugim", naglasio je Stevandić, prenosi Srna.
On kaže da "nikada mekši zaključci" u Srpskoj nisu bili ponuđeni i da nikada nije iskazano veće poštovanje i potreba za jedinstvom svih političkih protivnika.
"Nikada nije bilo više usaglašavanja i popuštanja da se dođe do zajedničkih zaključaka, ali je naređeno da se dostignuti nivo srpskog jedinstva i početak diplomatskih i političkih pobjeda moraju srušiti. Oni su nam pokazali da ubuduće znamo na koga treba da računamo, a Srpska neće biti manje jaka zbog njihovog ponašanja", rekao je Stevandić.