Posebna sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj će biti suspendovana odluka o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH, biće održana najvjerovatnije početkom oktobra, potvrdio je Radovan Višković, šef Kluba poslanika SNSD u NSRS.
Kako je rekao Višković, postoje tri razloga zbog kojih je koalicija SNSD – DNS – SP donijela ovakvu vrstu odluke.
Prvi je, kako je naglasio, pokušaj opozicije da svojim djelovanjem sa strancima pokuša da izazove međunarodnu intervenciju i sankcije protiv Milorada Dodika, predsjednika RS, kako bi na taj način oslabili njegovu poziciju.
"Međutim, ova naša odluka nije rezultat nikakve ucjene niti međunarodne zajednice niti evropskih zvaničnika, nego je rezultat naše procjene da smo ostvarili dobar dio onoga što nam je bio cilj, a mi u svakom trenutku odluku ponovo možemo donijeti ako procijenimo da je vrijeme", rekao je Višković za "Nezavisne novine".
Drugi razlog, objasnio je, je činjenica da opozicija ne podržava takvu odluku i da nema potrebnog jedinstva unutar RS da se ona provede.
I treće, kako je rekao, postoji potreba da ljude u “Službenom glasniku” ne dovode u nezavidnu pravnu poziciju nakon što su pokrenute tužbe zbog neobjavljivanja odluke o referendumu, koja je, podsjećamo, donesena 2015. godine.
On je rekao da je već 2011, nakon što je prvi put odluka stavljena van snage, došlo do pozitivnih efekata za RS pokretanjem strukturisanog dijaloga o pravosuđu.
"Osim toga, imali smo prošle godine referendum koji je uspješno proveden i time smo otvorili put legalnog izjašnjavanja građana o svim bitnim pitanjima. Međutim, odlučili smo da damo šansu evropskom putu i strukturalnom dijalogu", rekao je Višković.
S druge, pak, strane, Drago Kalabić, poslanik SNSD-a, ističe da nije oduševljen odlukom o stavljanju van snage, te dodaje da je on za sprovođenje referenduma.
Mirjana Kusmuk iz Odsjeka za odnose sa javnošću Narodne skupštine RS pojašnjava da je formalnopravno potrebno da predlagač, koji može biti predsjednik Republike, Vlada ili grupa poslanika, uputi prijedlog u skupštinsku proceduru.
"Prijedlog odluke o stavljanju van snage odluke o referendumu podnosi se predsjedniku Narodne skupštine, a u skladu sa članom 209. Poslovnika on ga najkasnije 10 dana prije sjednice na kojoj će biti razmatran upućuje narodnim poslanicima", pojasnila je ona.