Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH kaže da ova zemlja postaje država gdje ne postoji vladavina prava i pravni sistem.
On kaže da je oslobađajuća presuda Naseru Oriću težak poraz Tužilaštva BiH jer, kako smatra, nije u stanju dokazati zločin iza kojeg je ostalo na stotine žrtava. Zbog toga, kaže, vrh Tužilaštva BiH treba odmah podnijeti ostavku.
"Ubijete na stotine žrtava u dva dana, svima je to poznato, osim Tužilaštvu da to zadokumentuje i pretvori u slučaj. Govorim o svim slučajevima, a ovo je vrh ledenog brijega poslije kojeg treba otići vrh tužilaštva i da dođu profesionalci koji neće unositi svoje privatne interese i bolesne ambicije", rekao je Mektić, prenosi N1.
On je zapitao: "Kako je moguće da u Dobrovoljačkoj kada je Tužilaštvo odbilo podići optužnicu, četiri godine Tužilaštvo neće da preispita žalbu podnosioca prijave. A ja idem odmah na ispitivanje po prijavi Dževada Galijaševića. Nemam ja protiv toga što ja idem na ispitivanje, ali ne može se četiri godine čekati na prigovor porodica žrtava. Kako je moguće da u Sjekovcu 1992. godine bude ubijeno 15-16 ljudi jednog dana, članova porodice Zeković. Zna se ko je prešao preko Save i došao u Sjekovac i izmasakrirao te žrtve, a neće da podignu optužnicu. Kako je moguće da se u slučaju Broda čeka da umre izvršilac da dođe do obustave postupka."
Ministar bezbjednosti BiH je naglasio da je svaki zločin - zločin.
"Ko ga je počinio mora da ima ime i prezime i da ima kaznu. Ovo nam je potrebno radi pomirenja i radi budućnosti, kako ne bi pravdu uzimali u svoje ruke. Kako je moguće da sud u slučaju Cvetkovića raspiše potjernicu, čovjeka uhapse u Izraelu, drže ga u zatvoru, a onda ga sud oslobodi i država mu sada plaća 200.000 obeštećenja."
Mektić je istakao da je danas "dan D" za Tužilaštvo BiH.
"Glavna tužiteljka mora da ode. 2015. godine je podignuto 60 optužnica po ratnim zločinicima, 2016. 40 optužnica, a 2017. godine je podignuto 14 optužnica po ratnim zločinima", rekao je on.
Mektić smatra da su ovakve presude povlačenje BiH u probleme, konflikte i situaciju gdje nećemo napraviti napredak ni u drugim sferama.
"Prošlost je takva kakva je, zločini su činjeni i za njih se mora odgovarati. Ni u slučaju Nasera Orića ne može biti da je u jednom danu 1992. godine stotine pobijenih ljudi, a da tužilaštvo ne može utvrditi nečiju odgovornost. Ovo je kraj priče o Tužilaštvu, kako u ratnim zločinama, tako i u drugim predmetima."