Evo šta u Predsjedništvu BiH kažu o pronalasku originala Dejtonskog sporazuma tokom krečenja iza kauča.
Priča ide ovako.
U utorak naveče, 31. oktobra gotovo svi mediji u regionu pod oznakom „hitno“ objavili su informaciju da je u porodičnom domu Željka Kuntoša, nekadašnjeg vozača Dragana Kalinića pronađen originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma, original dokumenta na kojem počiva ova zemlja i koji je izgubljen netom nakon što je potpisan.
Otvorena je priča o kojem tačno primjerku se radi, da li o onom koji pripada BiH i čiji je nestanak prije gotovo deset godina javnosti objelodanio Željko Komšić ili je možda u pitanju primjerak koji pripada Srbiji. Milorad Dodik je izjavio da je to primjerak koji pripada Srpskoj, Hrvati su se odmah izjasnili da u Kuntoševoj fasickli nije njihov Dejton, slavodobitno i prkosno pokazujući kako ga oni brižljivo čuvaju, a onda je uslijedio novi šok.
Dnevni avaz je 2. novembra objavio da je pronađen i dokument čiji je nestanak prijavio Komšić, i to iza jednog kauča u Predsjedništvu, dok su moleri krečili prostoriju u kojoj se nalazio sporni kauč. Informacija je objavljena iz povjerljivih izvora, bez zvanične potvrde iz Predsjedništva.
Tragom te vijesti, Mondo je istog dana Sekretarijatu Predsjedništva BiH, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristup informacijama poslao upit sa dva prosta i logična pitanja:
(1.) Da li je tačna informacija da je originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma koji pripada BiH pronađen ove godine u zgradi Predsjedništva BiH.
(2.) Ako je ta informacija tačna zašto javnost o tome nije blagovremeno obaviještena imajući u vidu da je na osnovu navoda bivšeg člana Predsjedništva Željka Komšića o tome pokrenuta i istraga, a svojevremeno je jedan poslanik u Parlamentarnoj skuštini BiH podnio čak i krivičnu prijavu protiv NN lica?
Kako je zakonski rok za dostavu informacija po zakonu 15 dana i kako je taj rok od strane novinarske zajednice u ovoj zemlji odavno ocijenjen kao besmislen i praktično neupotrebljiv jer za najveći broj priča koje novinari u BiH rade, čekati odgovore jedan ili 15 dana je potpuno isto jer ti odgovori su uglavnom potrebni u roku odmah.
Neki portparoli i službenici za odnose sa javnošću sa dugim iskustvom rada u medijima i senzbilitetom za te stvari to odlično razumiju i svim silama se uprežu da blagovremeno odgovore na sve zahtjeve čime zaslužuju poštovanje kolega. Drugi, pak, nemaju osjećaj za to ili prosto ne znaju kako funkcionišu mediji. Treći namjerno ne žele da proslijede odgovore, četvrti čekaju odobrenje šefa, peti nešto peto…
Nije baš sigurno u koju grupu od ovih pet pripadaju ljudi iz Sekretarijata Predsjedništva BiH. U prvu sigurno ne, a u sve ostale pomalo ili ih tek sputavaju komplikovane procedure i trojno odlučivanje u kolektivnom šefu države koja danas puni 22 godine postojanja, ali odgovor koji su nam poslali može, imajući u vidu vrijeme koje im je bilo potrebno da ga slože, da se svrsta u red istorijskih.
Naime, nakon 18 dana iščekivanja, odgovori su našu redakciju stigli u ponedjeljak, 20. novembra. Donio ih je poštar.
U zaglavlju dokumenta stoji da je sastavljen 13. novembra u Sarajevu, a u njemu se navodi sljedeće.
Odgovor na prvo pitanje (vidi iznad pod tačkom 1.):
"Predsjedništvo BiH je na redovnoj 41. Sjednici održanoj 14. novembra usvojilo zaključak kojim se zadužuje generalni sekretar da Predsjedništvu BiH dostavi pisanu Informaciju o tome, nakon čega će javnost biti blagovremeno obaviještena."
A tu je i još efektniji odgovor na drugo pitanje (vidi iznad pod tačkom 2.):
"Kao što je u prethodnom odgovoru več navedeno, javnost će biti blagovremeno obaviještena nakon što se Predsjedništvu BiH dostavi pisana Informacija o predmetnom slučaju."
Dakle, u samom dokumentu postoji kontradiktornost jer je navodno sastavljen 13. novembra, dan prije nego što je uopšte održana sjednica Predsjedništva na koju se Sekretarijat poziva u odgovoru, što upućuje na zaključak da ova služba ima moć da putuje kroz vrijeme ili tek koristi usluge određenih vidovnjaka, ali to je već tema za magazine poput nadasve zanimljive „Zone sumraka“.
U toj zoni odavno smo svi, i BiH, a slovo Dejtonskog sporazuma. Napisano i potpisano.
A zakonski rok? On je, naravno, ispoštovan.
Čekamo da nas blagovremeno obavijestite.