Ko će glasati za, ko protiv, ko je prekršio poslovnik, kolike su šanse da skuplje plaćamo gorivo i - šta je putarina.
Usvajajući izmjene i dopune Zakona o akcizama BiH Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH juče je praktično doveo Predstavnički dom pred svršen čin istovremeno, kako tvrde predstavnici stranaka koji su protiv povećanja cijena goriva, kršeći poslovnik parlamenta.
Nakon što je zakon usvojen, uz diskusiju samo jednog delegata i neprisustvo Ognjena Tadića i Darka Babalja koji su od početka bili protiv, u Predstavnički dom upućen je po hitnoj proceduri čime se izbjegava da se o tom aktu izjasne nadležne komisije, kao i da se na zakon djeluje amandmanima. Stvar je jasna jer su oni koji forsiraju povećanje cijene goriva tim putem htjeli da izbjegnu komisijsku fazu u kojoj nemaju većinu. S druge strane, u Predstavničkom domu većina bi mogla da se nabere, ali bukvalno do trenutka glasanja neće se znati da li ona postoji.
Podsjetimo, modifikovani prijedlog sa pratećim poboljšanjima usaglašen je na nivou ministara finansija i premijera entiteta, kao i predstavnika Savjeta ministara, a ključna izmjena odnosi se na činjenicu da se ne povećavaju akcize, osim na biogoriva i biotečnosti, nego se za 0,15 KM povećavaju putarine, pri čemu će se prikupljena sredstva isključivo koristiti za izgradnju auto-puteva, te izgradnju i rekonstrukciju svih drugih vrsta puteva.
Iako se čini da je nešto drugačije u odnosu na prethodni prijedlog, suštinski se ništa ne mijenja. I ova mjera uticaće na poskupljenje goriva kao i prethodna.
"Ovdje je jasno da je na sceni koalicija SDA-HDZ-SNSD koja želi da, kršeći poslovnik, progura ovaj zakon krijući se iza navodnog interesa građana. Pitam se kakav je to interes da građani Republike Srpske iz svog džepa daju još 100 miliona maraka. Učinićemo sve da to kršenje poslovnika spriječimo”, kaže za Mondo Aleksandra Pandurević, šef Kluba SDS-a u predstavničkom domu.
Situacija sa brojem ruku u Predstavničkom domu trenutno, prema saznanjima našeg portala takva da će za sigurno glasati 21 poslanik što praktično znači da je za opštu većinu potreban još jedan glas. Sigurni glasovi su za sedam iz SDA, četiri iz SBB-a i HDZ-a BiH i šest iz SNSD-a, a još se lovi glas poslanice Diane Zelenike iz HDZ-a 1990.
Protiv su poslanici SZP-a, SDP-a BiH, DF-a, te A-SDA i BPS-a.
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović (SNSD) smatra da je odugovlačenje usvajanja seta zakona o akcizama klasična politizacija. Po njemu, za usvajanje je potrošeno mnogo vremena i da se ne može ni procijeniti koliko je do sada izgubljeno sredstava za BiH.
“Nevjerovatno je to što do sada niko nije čuo ozbiljan razlog zašto da ovaj set zakona ne bude usvojen”, smatra Nović.
Prema našim saznanjima, poslanici u Predstavničkom domu koji se protive povećanju akciza na narednoj sjednici pokušaće da ospore procedure po kojom je zakon prvo došao iz Savjeta ministara u Dom naroda, a zatim i procedure po kojoj je iz Doma naroda proslijeđen u Predstavnički dom.
Sjednica Predstavničkog doma zakazana je za 15. decembar.