Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv 11 lica za udruženi zločinački poduhvat nad srpskim civilima u mjestu Čemerno u opštini Ilijaš 1992. godine.
Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da je optužnica podignuta protiv DŽemala Hadžića (63), Teufika Turudića (57), DŽemala Smola (54), Senada Sikire (58), Benjamina Sikire (48) i Harisa Sukire (46), svi iz Kaknja.
Optužnica je podignuta i protiv Mirsada Bešlije (53), Nusreta Bešlije (55) i Hamdije Spahića (55), svi iz Ilijaša, Enesa Duraka (53) iz Vareša i Mirzeta Bešlije (49) iz Sarajeva.
Riječ je o nekadašnjem komandantu i pripadnicima struktura takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane i aktivnog i rezervnog sastava MUP-a, koji se terete da su učestvovali u planiranju i izvršenju udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem da svo stanovništvo srpske nacionalnosti u selu Čemerno u potpunosti bude uklonjeno.
Cilj je bio ubistva svih lica srpske nacionalnosti u selu Čemerno, bez razlikovanja civila i vojnika, uključujući zarobljene civile i pripadnike Vojske Republike Srpske koji su položili oružje, kao i prekomjernim i vojno neopravdanim uništenjem njihove nepokretne i pokretne imovine.
U optužnici se navodi da je u sinhronizovanom napadu na selo Čemerno u junu 1992. godine ubijeno najmanje 30 lica srpske nacionalnosti, među kojima je bilo žena i maloljetnih lica. Neke od žrtava su mučene i ubijene na izuzetno svirep način, a njihova tijela su masakrirana.
Nakon napada, selo je u potpunosti uništeno, a cjelokupno stanovništvo srpske nacionalnosti je protjerano. U ovo selo niko od povratnika se nije vratio ni poslije završetka rata.
Tužilaštvo BiH je u ovom predmetu sprovelo opsežnu i dugotrajnu istragu i prikupljanje dokaza, a navode optužnice dokazivaće pozivanjem oko 120 svjedoka, među kojima su malobrojne preživjele žrtve, kao i nekoliko zaštićenih svjedoka.
Uz optužnicu je priloženo oko 400 materijalnih dokaza.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.