U Mostaru se održava veliki sajam na kom su se okupili lideri zemalja Zapadnog Balkana i Bugarske a predsedavajući Predsedništva BiH, Bakir Izetbegović, ostao je u Sarajevu, da "brani" Bošnjake od terorističkih optužbi.
Izetbegović je danas sa bošnjačkim predstavnicima u političkom i javnom životu u BiH, kao i predstavnicima Islamske zajednice u BiH, razgovarao, između ostalog, o odnosima između BiH i Islamske zajednice i njenih pripadnika u BiH, te bezbednosnim prijetnjama sa kojima se BiH suočava.
Iz kabineta bošnjačkog člana Predsedništva saopšteno je da su na sastanku doneseni zaključci među kojima je i onaj kojim učesnici ovog skupa traže da se u Federaciji BiH (FBiH), u kantonima gde to još nije urađeno, obezbedi ustavno-pravna ravnopravnost svih naroda i građana.
Od vlasti na svim nivoima traže da kroz sistemska rešenja obezbede finansijsku i svu drugu potrebnu podršku za reintegraciju, održivi povratak i efikasniju implementaciju Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma.
U saopštenju se navodi da se odlučno odbacuje "drska, uvredljiva i potpuno neosnovana tvrdnja o planovima za stvaranje islamske države na tlu BiH".
"Najoštrije osuđujemo neutemeljene tvrdnje o radikalizaciji i bujanju nasilnog ekstremizma kod Bošnjaka. Krajnja namera takvih ksenofobičnih i islamofobičnih tvrdnji je da se svetska javnost zatruje lažnom predstavom o BiH, a naročito o njenim građanima muslimanima, kao o tobožnjoj bezbednosnoj pretnji, te da ih se na taj način politički delegitmiše", navode se u jednom od zaključaka.
Predstavnici drugih naroda pozvani su da se opredijele za sekularnu BiH i "da prestanu sa uvođenjem i nametanjem verskih obilježja i simbola u javnim i državnim institucijama na svim nivoima vlasti".
Sarajevo: Oružje i zastava ISIS-a
Zatraženo je da bez odgađanja bude zaključen osnovni ugovor između BiH i Islamske zajednice u BiH kao jedne od tradicionalnih verskih zajednica u BiH sa kojom BiH nije zaključila taj ugovor.
Sastanku su prisustvovali poglavar Islamske zajednice u BiH, Husein Kavazović sa delegacijom Islamske zajednice BiH, predsednik Upravnog odbora Veća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i predsednik Bošnjačke zajednice kulture "Preporod" Senadin Lavić, predsednik Asocijacije "Krug 99" Adil Kulenović.
Na sastanku su bili i predsedavajući Saveta ministara Denis Zvizdić, ministri civilnih poslova i za ljudska prava i izbjeglice BiH Adil Osmanović i Semiha Borovac, zamenici predsedavajućeg Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović i Safet Softić, potpredsednik FBiH Melika Mahmutbegović, potpredsednik Srpske Ramiz Salkić i šef Kluba koalicije "Domovina" u Narodnoj skupštini Srpske Admir Čavka.
KAD VUČIĆ I BORISOV UMIRUJU SARAJEVO...
Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru uočljivo je bilo odsustvo dva člana Predsedništva BiH, Bakira Izetbegovića i Mladena Ivanića. Nije bilo ni premijera BiH Denisa Zvizdića, kao ni drugih zvaničnika Sarajeva.
Izetbegović nepozvan:Lideri na večeri, a Bakir...
Nije ih bilo ni ainoć na večeri, koju je zvaničnicima na sajmu, uključujući srpskog predsednika Aleksandra Vučića, crnogorskog Filipa Vujanovića, hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, bugarskog premijera Bojka Borisova i druge, priredio domaćin, hrvatski član Predsedništva BiH, Dragan Čović.
To je medijima, posebno bošnjačkim, otvorilo prostor za špekulacije da se iza nedolaska bošnjačkih zvaničnika krije nezadovoljstvo "posebnim vezama" Hrvata u BiH i srpskog državnog vrha, odnosno predsednika Vučića, koji je, uz Borisova, čija zemlja predsedava EU, bio centralna ličnost mostarske manifestacije.
Bilo je i sumnji da li su uopšte neki pozvani, ali je "nedoumice" te vrste otklonio domaćin manifestacije, Dragan Čović, koji je rekao da je Izetbegovića pozvao na sajam, ali ne i na večeru, da Predsedništvo ne bi bilo "krnje", a da je Zvizdić bio pozvan na večeru, ali da je otkazao...", rekao je Čović.
"To je deo ambijenta koji je zahvatila predizborna kampanja", rekao je Čović.