Direktor policije RS Darko Ćulum kazao je danas da policija čini sve što je u njihovoj moći da se rasvijetli slučaj tragičnog stradanja Davida Dragičevića (21).
On je izrazio uvjerenje da će Okružno javno tužilaštvo Banja Luka ovaj predmet dovesti do kraja i da će „u potpunosti rasvijetliti taj slučaj“.
Podsjetio je i da je policija 28. marta dostavila izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka o svim preduzetim mjerama i radnjama i da u njemu stoji da je David na „nepoznat i neutvrđen način završio u rijeci Crkvenoj“.
Podvukao je da „nema nikog pozvanijeg od tužioca“ da izvrši kvalifikaciju ovog djela.
Rekao je i da se američka FBI samo upoznala sa slučajem, a da nisu uključivani u istragu, a da su došli u Banju Luku nakon što se policija RS obratila kancelariji u Sarajevu za međunarodnu pomoć.
Ćulum je danas, na ispitivanju na sjednici Anketnog odbora NSRS, kazao da je kroz policijske mjere i radnje “utvrđeno odakle je nastao dio povreda“ na Davidom tijelu.
"Nesporno je bila tuča kod kafića „Meta“. To je utvrđeno dok se tragalo za osobom. Sve ostale povrede treba da se rade po nalogu tužilaštva i treba da ih utvrđuje vještak, obducent", kazao je Ćulum.
Ilić: Nije bilo potrebe za drugom obdukcijom
On je nekoliko puta naglasio da je policija do sada postupila po svim naredbama tužilaštva i da nema nijedne radnje koju je tužilaštvo naredilo, a da policija nije ispoštovala.
"Vjerujem da će tužilaštvo brzo izaći sa činjenicama. Ima stvari u tužilaštvu koje ja ne mogu iznositi", istakao je Ćulum.
Na pitanje da li je David bio u kući u ulici Velibora Janjetovića Janje, Ćulum je kazao da će to istraga pokazati.
On je naglasio i da je način na koji su predmeti i novac iz ove kuće završili u Davidovim džepovima „još za utvrđivanje“.
Kritikovao je činjenicu što policajci PS Lauš nisu obavili uviđaj u ovoj kući.
"Bili su dužni da upoznaju tužioca i ako je izvršilac bio u kući, uviđaj se mora izvršiti", istakao je Ćulum.
Direktor policije RS je objasnio da je u policiji 30 godina i da je radio i daleko veće i složenije slučajeve, ali da nikada nije doživio ovakav pritisak, uz ocjenu da su „svi podlegli pritisku javnosti“.
Rekao je da je „zatvarao i druge svoje prezimenjake“, poput Slaviše Ćuluma ili Đorđa Ćuluma, ali da ga nikada u karijeri niko nije doveo u kontekst da nekoga štiti.
"Ovaj posao radim profesionalno i odgovorno", istakao je Ćulum.
"Nigdje nisam naveo da je smrt Davida zadesna"
Kazao je i da, kada se izuzme ovaj slučaj, u Banjoj Luci nije došlo do narušavanja bezbjednosne situacije i da imaju najbolje stanje bezbjednosti u bivšoj Jugoslaviji.
On je kazao da su optužbe na račun rukovodstva MUP-a RS i njega lično, prerasli u napade.
"Spreman sam odgovarati za sve što sam kao direktor odgovoran, što se tiče ovog ili bilo kog drugog predmeta", kazao je Ćulum.
Podvukao je da ga je glavni okružni tužilac Želimir Lepir do sada dva puta zvao i rekao da je policija sve profesionalno radila i da nije bilo nikakvih primjedbi za eventualno kršenje procedura, neprofesionalno postupanje i slično.
Ćulum je kazao i kako je ranije imao sastanak sa Davidovim ocem Davorom Dragičevićem, te da mu je ovaj prenio da ga poznaje već 30 godina, da mu vjeruje i da zna da on „nema nikakve veze sa njegovim prezimenjacima“.
"Išao sam samo da pomognem i činio sve što je u policijskoj moći, zahtijevajući od svojih saradnika, od policajca do načelnika, da policija u svakom slučaju učini sve što je u njihovoj moći", kazao je Ćulum.
Ćulum je govorio i o konferenciji za novinare od 26. marta, te objasnio da ga je zvao načelnik PU Banja Luka i obavijestio da je javnost uznemirena i da postoje „pozivi po društvenim mrežama i prijetnji“, te istakao kako su neki mladići koji su dovođeni u vezu sa Davidovom smrću (Filip i Nikola Ćulum op.a.), a koji se prezivaju isto kao on, dovođeni u srodničku vezu sa njim.
"Rečeno je da je jedan od tih momaka moga brata sin. To nije tačno, moj brat živi u Njemačkoj. Da ne pričam da je bilo informacija da je, zamislite, učestvovao i moj sin koji ima 13 godina", rekao je Ćulum.
Podvukao je da je odluka da se održi press konferencija donesena zajednički, sa ciljem da se iznesu informacije sa kojima su do tada raspolagali, uz ocjenu da bi, da je nisu održali „možda bi bilo i gore.