Potpredsjednik SDS-a Mićo MIćić kaže da ne sumnja da će, nakon analize izbornih rezultata, u subotu na Glavnom odboru SDS-a odgovorni za izborni debakl podnijeti ostavke
Nesporno je da je ovo jedan od dva najveća poslijeratna poraza SDS-a. Izgubili smo izbore na svim nivoima i za očekivati je da rukovodstvo stranke, kao i tim koji je vodio izbornu kampanju i odlučivao o kandidatima i listama, preuzme odgovornost za takav rezultat.
Rekao je to u intervjuu za portal Srpskainfo Mićo Mićić, potpredsjednik SDS, na pitanje kako ocjenjuje izborni rezultat stranke.
Dodaje kako ne sumnja da će, nakon analize izbornih rezultata, u subotu na Glavnom odboru odgovorni za izborni debakl podnijeti ostavke.
“Moramo ustanoviti ko je odgovoran što smo ignorisali rezultate istraživanja koja je rukovodstvo stranke imalo krajem 2017. godine, po kojim su se jasno vidjeli rejtinzi stranke, ali i njenih potencijalnih kandidata. Postoji velika opasnost da poraz nije najgore što se desilo SDS-u i da će ga postizborne svađe, podjele i sukobi dodatno oslabiti i poniziti. Već smo ostali bez najmanje četiri poslanika, a parlamenti nisu ni počeli sa radom, isključeni su neki veoma važni i ugledni članovi stranke, drugi su u strahu za svoju sudbinu, a ništa od toga nije u interesu SDS-a. Nije ni u interesu naroda da na sceni ima podijeljen, posvađan i slab SDS, nego je za sve dobro da SDS bude jaka i važna stranka u RS i BIH. Snažan SDS je interes svih u Srpskoj”, kaže Mićić.
On smatra da je rješenje za SDS u unutarstranačkim izborima koje će organizovati i sprovesti Glavni odbor, odnosno predsjednik Milan Miličević.
“SDS mora da dobije novo rukovodstvo koje će zaustaviti podjele u stranci i dalje srozavanje ugleda stranke u narodu. Neko mora odmah stabilizovati stranku, unijeti novu energiju, zaustaviti podjele i cijepanje, vratiti neke ljude u rad stranke i, što je najvažnije, motivisati nove ljude da se priključe SDS-u. Svjedoci ste da je SDS postao pravi rasadnik stranaka, da sad ne nabrajam koliko je novih poltičkih subjekata nastalo iz SDS-a. Uprkos tome, duže od 10 godina stvarana je atmosfera u kojoj je SDS funkcionisao, zatvoren za nove ljude i ideje. I dok su se druge stranke 'podmlađivale' i dobijale novi kadar, mi smo se bavili samo sobom. Rukovodstvo stranke nije bilo spremno da sasluša dobronamjerne kritike i zato je krajnje je vrijeme da se zapitamo da li ćemo nastaviti sa isključivanjima ili ćemo početi da privlačimo ljude da nam se pridruže i da ponovo pokažemo svoju sabornost. Ukratko, novo i energično rukovodstvo, koje će imati nov pristup politici, po mom mišljenju je prvi korak za izlazak iz ove situacije”, kaže Mićić
Na pitanje kakav je njegov stav po pitanju koalicije sa SNSD-om i drugim strankama Mićić kaže da svima u SDS-u, od predsjednika preko funkcionera do članstva, prvo na pameti mora biti konsolidacija i opstanak stranke.
“Stranka se mora konsolidovati i pripremati za lokalne izbore. Pitanje ulaska ili neulaska u vlast iznad svih drugih tema upravo nameću oni koji bi da pobjegnu od odgovornosti za stanje u kojem je stranka. Prije nekoliko dana na Gradskom odboru u Bijeljini smo tri sata raspravljali o rezultatima izbora, a ulazak u vlast nije ni pomenut. Naš cilj je jaka i stabilna Republika Srpska. Glavni odbor i novo rukovodstvo moraju odlučiti u kom će pravcu stranka krenuti. SDS je uvijek za cilj imao zaštitu interesa Republike Srpske i borbu za bolji život njenih građana. Važno je da imamo stabilnu RS u okviru funkcionalne BiH, da gradimo dobre odnose sa Srbijom i cijelim svijetom i popravljamo ekonomsku situaciju i standard naših građana. Ti ciljevi za SDS nemaju alternativu. Novo rukovodstvo mora da profiliše novu modernu politiku SDS-a, ne zanemarujući ono zbog čega su nam građani dali povjerenje na izborima. Na tom putu treba da budemo konstruktivni i razgovaramo sa svima, kada su u pitanju interesi Republike Srpske, ali to nužno ne znači koaliciju. Ponavljam, u stranci treba otvoriti široku raspravu o tome kako konsolidovati stranku, otvoriti je za nove ljude i profilisati je na političkoj sceni”, navodi Mićić.
Na pitanje kakve su mu lične ambicije u trenutnoj podjeli funkcija, on kaže:
“Ja sam gradonačelnik Bijeljine. Građani su me od 2005.godine na izborima četiri puta birali za načelnika, odnosno, gradonačelnika. Bijeljina je grad koji najbrže raste i razvija se, ali ovo je vjerovatno moj posljednji mandat kao gradonačelnika. Treba ostaviti prostora za nove ljude i u Bijeljini, a ukoliko moje znanje i iskustvo mogu doprinijeti razvoju Srpske rado ću pomoći, ukoliko stranka od mene to bude tražila.”