• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Razmotriti izlazak iz Oružanih snaga BiH

Autor SRNA

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je da će pokrenuti inicijativu u Predsjedništvu BiH da se osudi formiranje vojske Kosova, jer je time ugrožen Aneks jedan B Dejtonskog sporazuma o regionalnoj stabilizaciji.

"To ne podržavam i kao srpski član Predsjedništva BiH pokrenuću inicijativu da se na nivou Predsjedništva BiH osudi formiranje vojske Kosova, jer se krši Aneks 1B Dejtonskog sporazuma o regionalnoj vojnoj stabilnosti", rekao je Dodik danas novinarima u Banjaluci.

Dodik je naveo da ovaj aneks predviđa stabilizaciju regiona - kontrolu naoružanja u regionu, stabilan i uravnotežen nivo oružanih snaga na najnižem mogućem nivou, te opredjeljenje za izbjegavanje trke u naoružanju.

On je rekao da je ovaj aneks doveden u pitanje i ignorisan ne samo od prištinske vlasti, već i od međunarodne zajednice koja je stajala iza Dejtonskog sporazuma.

Prema njegovim riječima, ovaj sporazum u članu četiri, stav jedan obezbjeđuje mjere za regionalnu kontrolu naoružanja, određuje vojne snage u regionu na osnovu zatečenog nivoa naoružanja i vojnog osoblja, odbrambenih potreba i relativnog nivoa snaga u regionu.

"Ovaj sporazum određuje broj tenkova u regionu, teške artiljerije, oklopnih vojnih vozila, borbenih aviona i helikoptera, protivavionskog oružja, minobacača i mina, te broj vojnika i vojnog osoblja", napomenuo je Dodik.

Dodik je rekao da formiranje vojske Kosova direktno ugrožava ovaj aneks Dejtonskog sporazuma iza kojeg su stajale najveće sile svijeta.

"Sada smo svjedoci da je taj sporazum potpuno doveden u pitanje i bačen na tlo i da se on uopšte ne primjenjuje i ne važi", dodao je Dodik.

Srpska ne podržava aktivaciju MAP-a

On je rekao da su na bazi ovog sporazuma prisutne multinacionalne snage u BiH koje su ranije izvršile nemjerljiv politički i brutalni pritisak na Republiku Srpsku, na odustajanje od Vojske Republike Srpske koja je bila predviđeni dio regionalne vojne stabilnosti i uticali na to da se formiraju Oružane snage BiH.

"Republici Srpskoj je oduzeto legitimno pravo da ima svoju vojsku, a s druge strane Kosovu se daje pravo da formira svoju vojsku. Mi ćemo u okviru Aneksa 1B razmotriti naše učešće u sporazumu o formiranju Oružanih snaga BiH. Republika Srpska će u najskorije vrijeme putem nadležnih institucija ispitati mogućnost za izlazak iz tog sporazuma", istakao je Dodik.

Dodik je ponovio da te Oružane snage ne pripadaju ni interesima naroda, da su formirane da bi najčešće služile NATO potrebama.

"Ovo je dan kada se promijenila ukupna regionalna stabilnost", dodao je Dodik i naglasio da ne podržava formiranje vojske Kosova.

On je rekao da su ovim ignorisani i poniženi svi napori koje je uložila Srbija i njen predsjednik Aleksandar Vučić da se obezbijedi stabilnost i mir i pregovarački proces sa ljudima iz Prištine i stavljeno do znanja da dio međunarodne zajednice i dio vlasti na Kosovu oličene u albanskim predstavnicima ne želi mir u regionu i njegovu stabilnost.

"Srbi imaju svoje pamćenje da je tada uz saglasnost multinacionalnih snaga hrvatska vojska etnički očistila Republiku Srpsku Krajinu od Srba zato što je tada imala saglasnost velikih vojnih sila predvođenom SAD. Očigledno je da je namjera formiranja vojske Kosova u funkciji da se nešto tako desi", istakao je Dodik.

Dodik je upozorio da je napad na Srbe na sjeveru Kosova, prije svega, napad na sve Srbe, ističući da će smatrati da je to znak i Srbima u Republici Srpskoj da na ovom prostoru odsudno brane svoja stečena prava, da brane svoj ustavni poredak kako je to i predviđeno međunarodnim ugovorom i da odbace sve vrste intervencija koje su bile u BiH jer nisu bile u skladu sa potrebama srpskog naroda i bile su na štetu Srba.

On je ponovio da sav intervencionizam međunarodne zajednice oličen u visokom predstavniku nije BiH učinio boljom, efikasnijom i funkcionalnijom, već je učinio još gorim monstrumom koji ne može da funkcioniše bez dodatne intervencije međunarodnog faktora.

Dodik je rekao da je današnji sastanak u Banjaluci bio veoma važan i pokazao jedinstvo u danu kada se obilježava potpisivanje Dejtonskog sporazuma u Parizu, ali i u danu kada su se promijenili regionalni odnosi u kome je Kosovo formiralo vojsku.

"Današnji sastanak je još jedan dokaz da međunarodna zajednica ignoriše stavove Republike Srpske i njenih zvaničnih predstavnika. Bez obzira na priču o tome šta je nešto bilo u prošlosti, nivo političkih odnosa je takav da nalaže postupanje koje je u interesu Srba, Bošnjaka i Hrvata da BiH ostane vojno neutralna", istakao je Dodik.

"Ako nećemo u NATO moramo mijenjati Dejton"

Dodik je rekao da se pozivom BiH za aktiviranje Akcionog plana za članstvo u NATO /MAP/ želi napraviti granica na Drini, podsjetivši da je NATO bombardovao Srbe i stao na stranu neprijatelja srpske vojske i Republike Srpske i bitno uticao na rezultate rata 1995. godine.

"Zar neko misli da je iz kolektivne svijesti srpskog naroda to moguće lako izbaciti, jer su mnogi poginuli za Republiku Srpsku i stradali zbog intervencije NATO-a", napomenuo je Dodik.

Dodik je rekao da podržava usvojene zaključke na današnjem sastanku i da se svi u Republici Srpskoj moraju okupiti oko jedinstvene platforme odbrane Republike Srpske i srpskog naroda, jer samo naivni vjeruju da je proces pritisaka na Republiku Srpsku prošao.

"Stojim iza odluka rukovodstva Srbije i vjerujem da će ono na najbolji način odgovoriti i na današnji dan, ali isto tako i na sve eventualne situacije o kojima trebamo razmišljati i koje su moguće", istakao je Dodik.

Dodik je podsjetio da postoji ozbiljan otpor samoproglašenom Kosovu, jer mnoge zemlje povlače priznanje Kosova, a mnoge i nisu priznale Kosovo i u EU.

On je rekao da je Predsjedništvo BiH jedino nadležno za vojna pitanja u BiH.

"Ukoliko bilo ko donese odluku o ovom programu reformi u BiH bez stava i saglasnosti Republike Srpske, mi ćemo smatrati da je to za nas zeleno svijetlo da stavimo upitnik na sporazum o vojnim snagama u BiH, a isto tako ćemo se odrediti i prema svim zajedničkim pitanjima u BiH", istakao je Dodik.

On je rekao da se slaže sa tim da Republika Srpska izmijeni ili dopuni svoj Krivični zakon u kome će jasno reći da je krivična odgovornost sa zaprijećenom kaznom koju predlaže tri godine za svakoga ko krši odluke Narodne skupštine Republike Srpske.

"Republika Srpska bira predstavnike u zajedničkim institucijama BiH, kao što je mene izabrala, tako bira i one koji iz Republike Srpske idu u parlament i Dom naroda BiH i u Savjetu ministara BiH. Za njih niko ne glasa iz FBiH, oni su jedino odgovorni Republici Srpskoj", istakao je Dodik.

Dodik je zaključio da narod u Republici Srpskoj ne želi NATO i BiH, a da su političari ovdje da poštuju Dejtonski sporazum, te da je formiranje vojske Kosova siledžijski posao od međunarodne zajednice.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dodik je danas prisustvovao sastanku najviših zvaničnika Republike Srpske na inicijativu predsjednika Srpske Željke Cvijanović, na kojem je bilo riječi o pitanjima aktiviranja Akcionog plana za članstvo BiH u NATO /MAP/ i poziciji Republike Srpske.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE