Astronomski fenomen biće vidljiv iz mnogih dijelova svijeta.
U ponedjeljak 21. januara doći će do potpunog pomračenja Meseca, koje će, ukoliko bude vedro, iz naših krajeva moći da se prati prije "izlaska" Sunca na zapadnom dijelu neba.
Ova pojava trajaće negdje od pet časova ujutru pa sve do zalaska Mjeseca ispod horizonta.
Pomračenje Meseca može se pratiti golim okom, dvogledom i manjim teleskopima, naravno, ako vremenske prilike to dozvole.
Fenomen "superkrvavog Mjeseca", kad izgleda veći i sjajniji nego inače, biće najvidljiviji ljudima u zapadnoj hemisferi, odnosno na polovini Antarktika, cijelom Grenlandu, cijeloj Sjevernoj i Južnoj Americi, uključujući i Centralnu Ameriku s Karibima.
Mjesec bi između 20. i 21. januara trebalo da bude vidljiv svima u zapadnoj hemisferi, a šta će i koliko tačno moći vidjeti, zavisiće od toga hoće li nebo biti vedro ili oblačno. Tokom prvog sata Mjesec će prolaziti kroz različite faze, pretvarajući se u narandžastu i crvenu - gotovo nalik na Mars.
U vrijeme potpune pomračine Zemlja prolazi između Sunca i Mjeseca i baca sjenu na njega. Za razliku od potpunog pomračenja Sunca, potpuna pomračenja Mjeseca mogu se slobodno posmatrati bez zaštite za oči.
Mjesec bude "krvav" zbog tamnocrvene boje kojom sija kad se nađe u Zemljinoj sjeni. Riječ "super" koristi se za označavanje "supermjeseca". Ovaj pojam zapravo nije astronomski, nego astrološki.
Biće to posljednja potpuna pomračina Mjeseca sve do 2021. godine.