BiH još uvijek nema Zakon o praznicima i dok ne bude usvojen svako će slaviti šta god hoće (vjerovatno i nakon usvajanja tog zakona). Ipak, postoje praznici koji se slave u svim dijelovima oba entiteta. Kineska nova godina, na primjer.
Još jedan 1. mart podsjetio je na podjele u upražnjavanju praznika u Bosni i Hercegovini. U Federaciji BiH danas je zvanično tzv. Dan nezavisnosti BiH u uspomenu na 1. mart 1992. godine kada su proglašeni rezultati referenduma o nezavisnosti BiH, na kojem su Bošnjaci i Hrvati odlučili na napuste BiH, a Srbi nisu ni glasali.
Tog dana napeta atmosfera u još uvijek mirnodopskom Sarajevu doživjela je svoj vrhunac. Ispred crkve na Baščaršiji, tokom svadbe, ubijen je Srbin Nikola Gardović i već poslijepodne grad je bio ispresjecan barikadama, a uskoro i pravim vatrenim linijama razgraničenja.
Osim ''Prvog marta'' postoji još nekoliko spornih datuma. Samo u Federaciji BiH se kao praznik slavi i 25. novembar, dan zasjedanja ZAVNOBIH-a tokom Drugog svjetskog rata u Mrkonjić Gradu, dok se samo u Republici Srpskoj par dana ranije 21. novembra praznuje Dan potpisivanja Opšteg okvirmog sporazuma za mir u BiH u gradu Dejtonu.
Mnogo varnica izaziva i 9. januar, Dan Republike Srpske, koji u Sarajevu smatraju neustavnim i nelegalnim, a tokom kojeg se u Banjaluci organizuje svečana parada i ističu zastave na institucijama i domovima.
Situacije je još komplikovanija, ako znamo da se u dijelovima Federacije gdje je hrvatski narod većinski 1. mart i "slavi i ne slavi" pa su mediji iz Sarajeva danas gorko konstatovali da je u Mostaru jutros osvanuo predivan dan ali da nije "osvanula i državna zuastava" na zgradi Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Šta nije sporno?
Iako je teško u to povjerovati, postoje dani kada se slavi, jede i pije širom BiH. To su Nova godina 31. decembra, 9. maj - Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, kao i čuveni i svima omiljeni 1. maj, Međunarodni praznik rada.
Takođe, kao vjerski praznici u RS praznuju se: pravoslavni i katolički Božić, Kurban-bajram, katolički i pravoslavni Veliki petak, katolički Uskrs i pravoslavni Vaskrs, te Ramazanski-bajram. Vjerski praznici praznuju se po dva dana, prvi i drugi dan praznika, s tim da se pravoslavni i katolički Božić praznuju na Badnji dan i dan Božića. U Federaciji BiH vjernike sljeduju neradni dani za dva bajrama i za pravoslavni i katolički Božić i Uskrs.
Prema nikad usvojenom prijedlogu Zakona o praznicima praznici Bosne i Hercegovine su: Nova godina, Prvi maj – Međunarodni praznik rada, Deveti maj - Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, kao i Dan podrške žrtvama nasilja 26. juna.
Zanimljivo je da se u posljednje vrijeme i u Sarajevu i u Banjaluci složno obilježava "Kineska nova godina." Važana svetkovina iz najmnogoljudnije zemlje na svijetu nije zvanično praznik u Srpskoj i Federaciji BiH, ali biva obilježen vatrometom, kulturno-umjetničkim programom i prisustvom najvažnijih političkih funkcionera.