Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik uručio je danas u Briselu odgovore na dodatna pitanja iz Upitnika Evropske komisije predstavnicima EU. Ovo je već drugi put da BiH svečano predaje odgovore na pitanja
Dodik je odgovore predao evropskom komesaru za politiku proširenja Johanes Hanu i visokoj predstavnici EU za spoljne poslove i sigurnosnu politiku Federiki Mogerini.
To je drugi put da su se Dodik i Han sreli skoro istim povodom. U februaru 2018. u Sarajevu su u svečnoj atmosferi predati odgovori na upitnik Žan Klodu Junkeru, predsjedniku Evropske komisije.
Odgovore su uručili tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić.
Ceremoniji predaje odgovora u Predsjedništvu BiH prisustvovali su brojni predstavnici domaćih organa vlasti, uključujući i Dodika koji je tada bio predsjednik Srpske, premijera FBiH Fadila Novalića i ministra finansija BiH Vjekoslava Bevande. U službenu posjetu BiH i po odgovore stigao je tada i Han.
BiH je upitnik sa 3.242 pitanja dobila 9. decembra 2016. godine i rok za predaju odgovora ''probijala'' nekoliko puta, završivši posao u februaru 2018.
Odgovore na dodatnih 655 pitanja zatražila je Evropska komisija kao pojašnjenje odgovora na prvobitnih 3.242 pitanja iz Upitnika. I na dodatna 23 pitanja odgovoreno je nepotpuno jer zvaničnici BiH nisu uspjeli da usaglase odgovore. Za 22 pitanja i jedno potpitanje usuglašen je odgovor koji glasi: "Nismo u mogućnosti u ovom trenutku da dostavimo odgovor na ovo pitanje zbog nedostatka sveobuhvatnih informacija".
Hrvatska odgovorila za tri mjeseca, Srbija za dva
Kako bismo ilustrovali u kojoj je BiH fazi na putu ka EU, sada kada je svečano predala i dodatne odgovore na Upitnik Evropske komisije, pogledajmo kako i kada su to uradile komšijske zemlje.
Hrvatska je na Upitnik Evropske komisije odgovorila 2003. godine, a u Evropsku uniju je primljena 2013. godine, deset godina nakon predaje upitnika.
Hrvatska je dobila 4.560 pitanja Evropske komisije i na njih je odgovorila za tri mjeseca.
Srbija je odgovore na Upitnik Evropske komisije Briselu predala krajem 2011. godine.
U Beograd je stiglo 2.483 pitanja na koje je odgovoreno za dva mjeseca i osam dana. Srbija je 1. marta 2012. godine postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a krajem juna 2013. godine Evropski savjet usvojio je preporuku Komisije da otvori pregovore sa Srbijom.
Crna Gora je pitanja primila 22. jula 2009, a odgovorili su 9. novembra 2009. godine. Pregovore je započela u junu 2012. godine.
Upitnik Evropske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo je analitički instrument politike proširenja EU koji Evropska komisija koristi kako bi ocijenila spremnost države koja je podnijela zahtjev za članstvo da stekne status kandidata i otvori pregovore o pristupanju s EU.