Zaključci Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, odnosno dva od tri zaključka predstavljaju direktno narušavanja demokratske podjele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, izjavio je predsjednik VSTS Milan Tegeltija.
"Zaključak kojim se traži podnošenje ostavki predsjednika i članova VSTS ni na koji način ne obavezuju VSTS BiH i njegove članove. Poslanici parlamenta BiH imaju lak način da se kroz redovnu parlamentarnu proceduru, kroz oba doma parlamenta, riješe ovog saziva VSTS, ukoliko im smeta putem donošenja novog Zakona o VSTS. Ovakav poziv na podnošenje ostavki je suprotan principu podjele vlasti i predstavlja populizam u svom klasičnom obliku. Drugi zaključak Predstavničkog doma oko formiranja istražne komisije parlamenta za ispitivanje stanja u pravosuđu, a posebno u VSTS, je potpuno van nadležnosti parlamenta BiH i predstavlja grubo miješanje zakonodavne vlasti u rad organa sudske vlasti i kao takav je potpuno besmislen, nedopušten i direktno narušava nezavisnost pravosuđa i kao takav potpuno neprovodiv", naveo je Tegeltija za N1.
U pogledu zaključka oko donošenja novog Zakona o VSTS, podsjeća Tegeltija, VSTS je prošle godine Savjetu ministara, odnosno Ministarstvu pravde BiH dostavio inicijativu za izmjenu ili donošenje novog Zakona o VSTS usklađenog sa peer review preporukama Evropske Komisije.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije primio k znanju izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH za prošlu godinu, koji je bio osnova za raspravu ovog doma o aktuelnoj situaciji u pravosudnim institucijama BiH sa akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije.
Među usvojenim zaključcima su da VSTS u kompletnom sastavu podnese ostavku, te da se u parlamentarnu proceduru, po hitnoj proceduri, dostave izmjene i dopune zakona o VSTS, kao i da se formira istražna komisija koja bi ispitala rad pravosuđa u BiH.
Sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nisu prisustvovali poslanici SNSD-a, DNS-a i SP-a.