• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vitalni interes: "Pelješki most" danas u NSRS

Autor SRNA

U Banjaluci će danas biti održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.

 NSRS Pelješki most vitalni nacionalni interes Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk
Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

U Banjaluci će danas biti održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se poslanici izjasniti o potvrđivanju izjave predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika da je po vitalne interese Srpske veoma štetan zaključak o zvaničnom stavu BiH u vezi sa nastavkom izgradnje mosta Komarna-Pelješac.

Odluku o održavanju posebne sjednici Narodne skupštine u utorak, 16. jula, donio je Kolegijum nakon što je srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik tog dana preglasan na sjednici Predsjedništva BiH i potom zatražio zaštitu vitalnog interesa Republike Srpske.

Dodik je u pisanoj izjavi, koja je dio materijala za posebnu sjednicu, naveo da donošenje zaključka Predsjedništva BiH kojim je osporena izgradnja mosta Komarna-Pelješac glasovima članova Predsjedništva Šefika DŽaferovića i Željka Komšića na dan kada je potisan sporazum o gradnji mosta na Savi kod Gradiške ukazuje da šteta koja se želi proizvesti nije samo usmjerena na Hrvatsku, već se indirektno želi ugroziti pomenuti projekat koji je od vitalnog interesa za Srpsku.

"Komšiću i Džaferoviću zasmetao most na Savi"


Dodik je ocijenio veoma štetnom po vitalne interese Srpske izjavu koja se tiče proglašenja zaključka o prihvatanju zvaničnog stava BiH u vezi sa nastavkom izgradnje mosta Komarna-Pelješac, a koji je bez konsenzusa usvojen na sjednici Predsjedništva BiH.

"Zaključak proglašavam veoma štetnim po vitalne interese Srpske i pozivam poslanike Narodne skupštine Republike Srpske da dvotrećinskom većinom podrže ovaj proglas. Kao srpski član Predsjedništva glasao sam protiv ove odluke jer smatram da je destruktivna po vitalne interese Srpske", naveo je Dodik.

On je u izjavi poručio da Srpska nije za parcijalna i dnevnopolitička rješenja spornih pitanja sa susjedima, pogotovo kada je u pitanju granica.

"Izdvajanje kao spornog samo pitanja izgradnje mosta Komarna-Pelješac koji se nalazi na teritoriji Hrvatske, a zanemarivanje drugih pitanja kao što je granica kod Kostajnice, te pitanja granice sa Srbijom i drugih ne doprinose razvijanju dobrosusjedskih odnosa i nanose štetu BiH i njenim entitetima", smatra Dodik.

Europarlamentarka pohvalila Dodika: Glas razuma

Dodik je naveo da je rješavanje pitanja koja su po mišljenju nekih stranaka ili u ovom slučaju dva preostala člana Predsjedništva sporna na način da se donosi zaključak kojim se zahtijeva da se stopira projekat koji finansira Evropska unija, a gradi kineska firma izabrana na tenderu u susjednoj državi je ponašanje koje šteti ugledu BiH i njenim interesima.

"Ako se smatralo da je ugrožen interes BiH, trebalo je postupati prije nego što je počela izgradnja mosta, a ne sada kada je most u drugoj fazi izgradnje", naglasio je Dodik.

On je napomenuo da se Republika Srpska ponaša odgovorno i da joj nije cilj nanošenje štete i blokiranje projekata, a samim tim nanošenje štete susjednim državama, izvođaču radova i finansijeru bez ikakve koristi za Srpsku i BiH.

"Donošenje ovog zaključka za koji su glasali članovi Predsjedništva BiH Šefik DŽaferović i Željko Komšić na isti dan kada je potisan sporazum o gradnji mosta na Savi kod Gradiške ukazuje da šteta koja se želi proizvesti nije samo za Hrvatsku, već se indirektno želi ugroziti projekat pomenutog mosta koji je od vitalnog interesa za Srpsku", istakao je Dodik.

On je naglasio da je ta odluka veoma štetna po vitalni interes Republike Srpske i pozvao poslanike u Narodnoj skupštini Srpske da ovu izjavu o proglašenju potvrde dvotrećinskom većinom da osporeni zaključak Predsjedništva BiH ne bi stupio na snagu.

Prema Ustavu, član Predsjedništva koji nije saglasan sa odlukom te institucije, može da je proglasi destruktivnom po vitalni interes entiteta za teritoriju sa koje je izabran, pod uslovom da to učini u roku od tri dana po njenom usvajanju.

"Takva odluka će biti odmah upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske, ukoliko je tu izjavu dao član sa te teritorije; bošnjačkim delegatima u Domu naroda Federacije, ukoliko je takvu izjavu dao bošnjacki član; ili hrvatskim delegatima u istom tijelu, ukoliko je tu izjavu dao hrvatski član. Ukoliko takav proglas bude potvrđen dvotrećinskom većinom glasova u roku od 10 dana po upućivanju, osporavana odluka Predsjedništva neće imati učinka", piše u Ustavu.

Posebna sjednica Narodne skupštine biće održana sa početkom u 12.00 časova.

''Podržaćemo Dodikovu izjavu, ali...''

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE