Stručnjaci i politički analitičari komentarisali su za Mondo odluku Narodne skupštine Republike Srpske koja je potvrdila izjavu člana Predsjedništva BiH iz RS Milorada Dodika u vezi nastavka izgradnje Pelješkog mosta.
Profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja rekao je za Mondo da je Narodna skupština Republike Srpske podrškom odluke o Pelješkom mostu prepoznala brojne druge interese Srpske.
"To je prije svega interes za izgradnju mosta u Gradišci, zatim odnos prema Srbima u Hrvatskoj, pitanje Trgovske gore i odlaganje nuklearnog otpada. To je jedan pozitivan znak koji može da govori o osnaživanju dijaloga u regionu. Ne radi se samo o uslovljavanjima. Hrvatska je vjerovatno zadovoljna - neće dobiti tužbu i bilo bi teško očekivati da ona bude rješena u korist BiH jer izgradnju Pelješkog mosta dobrim dijelom finansira Evropska unija, a realizuje Kina. Dakle, postoji širi međunarodni interes da se taj most gradi", pojasnio je Šolaja.
On je takođe naveo da Hrvatska i Republika Srpska dijele više od 300 kilometara granice, te da usvojena odluka NSRS može značiti korak dalje ka uspostavljanju povjerenja, razumijevanja i bolje saradnje.
Šolaja je istakao da će se izgradnjom mosta u Gradišci znatno ubrzati komunikacija Republike Srpske sa Hrvatskom, kao i preko ove zemlje sa Srednjom Evropom i Evropskom unijom u cjelini, te u velikoj mjeri skratiti put prema Jadranu.
"To je bila najfrekfentnija saobraćajnica u BiH prije raspada Jugoslavije. U tom pogedu to bi značilo zaista jedan dobitak za Republiku Srpsku, ali posebno i za hrvatske krajeve jer bi povezivao zapadne krajeve BiH sa hrvatskim i mješovitim kantonima", zaključio je Šolaja.
Tanja Topić, politički analitičar, rekla je za Mondo da odluka Narodne skupštine Republike Srpske nije iznenađujuća, dok se tokom rasparave najmanje razgovaralo o vitalnom interesu i da to pitanje nije dobilo odgovor.
"Takođe su se vidjela i određena razmimoilaženja u redovima pojedinih opozicionih stranaka gdje je dio članova podržao inicijativu, dio je bio izričito protiv toga, pričalo se o svemu i svačemu, ali najmanje o onome što je bila tema sjednice parlamenta Srpske", rekla je Topićeva.
Prema njenim riječima, teško je govoriti o odnosima BiH - Hrvatska kada je riječ o usvojenoj odluci NSRS.
"Ovdje su se iskristalisali parcijalni interesi gdje se, zapravo, iz Republike Srpske pokazala podrška i stajalište koje korespondira sa zvaničnim stavovima susjedne države Hrvatske. To izaziva i izazvaće potrese i razmimoilaženja unutar Bosne i Hercegovine jer to nije jedinstven stav predstavnika i drugih etničkih grupa u BiH", podvukla je sagovornica Mondo portala.
Narodna skupština Republike Srpske potvrdila je sinoć dvotrećinskom većinom izjavu srpskog člana Predsjedništva BiH, prema kojoj je po vitalne interese Srpske veoma štetan zaključak o prihvatanju zvaničnog stava BiH o nastavku izgradnje mosta Komarna-Pelješac, donesen bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH.
Nakon ove odluke Narodne skupštine Republike Srpske, osporavana odluka Predsjedništva BiH biće poništena, odnosno neće stupiti na snagu. Za usvajanje ove odluke glasalo je 60 poslanika, a po šest je bilo protiv i uzdržano.