Na tri lokacije u Incelu prekoračena koncentracija piralena, nema ga u podzemnim vodama Vrbasa.
Nema piralena u podzemnim vodama Vrbasa, a najveći dio kontaminiranog zemljišta je na području Energane unutar Poslovne zone Incel u Banjakuci, pokazale su analize 52 uzorka na 21 lokaciji u spomenutoj zoni.
Podvučeno je to danas nakon sastanka predstavnika svih nadležnih institutcija, a koji su uključeni u ovaj problem.
"Najveći dio je kontaminiran na zoni gdje je Energana u Poslovnoj zoni Incel. Energana ne radi od 2010. godine ali su ostale određene koncetracije. Svi subjekti koji se nalaze u PZ Incel, biće obavezani da plate sve što su učinili u okviru svog subjekta, jer u domaćem zakonodavstvu postoji načelo „zagađivač plaća“ – kazala je ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić, a koja je istakla da će RS dobiti 300.000 dolara za rješavanje kontaminiranog područja iz hemijske inudstrije na ovom području.
Ko je ''ZABORAVIO'' otrovno ulje u Incelu?
Ona je podvukla da je ispitivanjem sedimenta podzemnih voda utvrđeno da ne postoji piralen u sedimentima podzemnih voda Vrbasa. Što se tiče PZ Incel, koncentracija piralena je veća od dozvoljene na tri lokacije i iznosi oko 0,6 dok je dozvoljena oko 0,2.
"To je na području Energane, PC Metala i Top Metala, gdje su koncetracije veće od dozvoljenih, ali ne u količini kako su mediji objavljivali. Tačno prekoračenje će utvrditi međunarodni eksperti, koji će utvrditi i tačnu dubinu na koju je piralen iscurio" – dodala je Golić.
Ona je podvukla da je formiran ekspertski tim koji će raditi sa međunarodnim konsultantima na sanaciji zemljišta, ali nije mogla precizirati kada će u potpunosti biti sanirano ovo područje, jer se radi o površini od oko 80 hektara zemljišta.
Međutim, precizala je da će timu u roku sedam dana biti dostavljena sva relevantna dokumentacija koja je potrebna, a da će oko mjesec dana imati jasan putokaz kuda se dalje kretati.
Golić je istakla i da je naloženo glavnom republičkom inspektoru da se obavi hitan pregled svih radnika gdje je iscurio piralen, kao i drugih radnika u PZ Incel.
Naglasila je da je prioritetno da se izveze ono najzagađenije iz zemlje, jer kod nas nema deponije niti spalionice, dok u Evropi postoje u tri zemlje i to u Njemačkoj, Italiji i Francuskoj.
Golić je podsjetila da je još 2005. godine Evropska komisija evidentirala piralen u Incelu.
"Tragamo za tom studijom, ali je nigdje nema. Obratili smo se Evropskoj komisiji da nam dostave kopiju", dodala je.
Vlada (ni)je znala za izvještaj o piralen
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić je kazao da je napravljen precizan redoslijed narednih koraka. Podvukao je da je Gradska uprava Banjaluka uključena u ovaj problem od trenutka požara na području Energane, a koji je izbio tokom rukovanja mašinama i sječenjem transfromatora, kada je piralen iscurio u zemlju.
"To je otvorilo problem koji već ne znam koliko dugo postoji ", rekao je Radojičić.
On je istakao da postoje četiri grupe mjera. Prva mjera je istraga odgovornosti pravnog ili fizičkog lica za zagađenje na podučju Incela, druga je prevencija koja uključuje mjerenja i uzorkovanja, kao i zabrana iskopa, izvoza i manipulisanja materijama iz zemljišta bez prethodno utvrđenog stanja i mjerenja
Treće mjere su uklanjanje posljedica, te su ušlo u izradu kompletnog projekta i preduzimanja mjera na sanaciji, a četvrte mjere se odnose na zdravstvenu zaštitu, koja bi podrazumijevala besplatnu zdravstvenu zaštitu za kancerogena oboljenja.
B.S.