Kongres Stranke demokratske akcije (SDA) sutra će usvojiti Programsku deklaraciju kojom će definisati političku poziciju i politiku SDA u narednom periodu. Neke stavke iz deklaracije veoma problematične
"Naš primarni i dugoročni cilj je usvajanje ustava kojim bi Bosna i Hercegovina bila definisana kao demokratska, regionalizovana, pravna i socijalna država pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina, sa tri nivoa vlasti državnim, regionalnim i lokalnim s gradom Sarajevom koji je politički, administrativni, kulturni i ekonomski centar Bosne i Hercegovine", piše u Programskoj deklaraciji SDA, čiji je sadržaj objavio sarajevski portal Klix.
Osim ''Republike BiH'' SDA u deklaraciji ističe da će podržati "ustavne reforme koje su u interesu svih građana BiH" i koje vode jačanju funkcionalne državne strukture i da sva buduća rješenja moraju zadovoljiti princip pune ravnopravnosti naroda i građana na svakom dijelu BiH.
Takođe, tražiće "osiguravanje nadležnosti države u onim segmentima koji su uslov za priključenje BiH NATO savezu i EU", navedeno je u deklaraciji.
Na više mjesta u deklaraciji istaknuto je da su put u EU i NATO nešto na čemu BiH treba istrajati.
''Protiv izjednačavanja strana u ratu''
SDA se zalaže i sa "očuvanje tekovina odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992.-1995. te očuvanje vrijednosti antifažizma", a ovo po njima podrazumijeva "zabranu negiranja holokausta i genocida; očuvanje istine o agresiji na BiH 1992.-1995., borbu protiv pokušaja izjednjačavanja strana i borbu protiv pokušaja uvođenja etničkog balansa u procesuiranju ratnih zločina."
Stranka čiji je predsjednik Bakir Izetbegović očigledn zalaže se i za "afirmaciju bosanskog jezika kao zajedničkog identiteta svih građana BiH."
Reakcije iz RS: ''Nikad nisu prihvatili mir''
Očekivano, stavke iz deklaracije naišle su na žestoke reakcije u Republici Srpskoj.
Stranka demokratske akcije /SDA/ je prijedlogom programske deklaracije potvrdila da oni koji su izazvali rat u BiH nikada nisu prihvatili mir u BiH, naglasio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.
Na pitanje Srne da prokomentariše prijedlog programske deklaracije koju bi sutra trebalo da usvoji Kongres SDA, a u kojoj je naglašeno da je njihov primarni cilj "Republika BiH", Kovačević je rekao da mora da im poruči da takvu republiku mogu da formiraju, ali bez Republike Srpske i bez teritorije Republike Srpske.
"Iako ne želim da se miješam u unutrašnje stvari Federacije BiH, vjerujem da ne mogu računati ni na teritoriju na kojoj su Hrvati većinsko stanovništvo", dodao je Kovačević.
On je naglasio i da bilo kakvo pominjanje "vrhovnog suda BiH" ne dolazi u obzir, jer to nije predviđeno Aneksom 4 Dejtonskog sporazuma i Republika Srpska nikada na to neće pristati.
"Dakle, sve ono što je promijenjeno i što je mimo Ustava BiH, kao i sve nadležnosti koje su u međuvremenu oduzete Republici Srpskoj, odnosno entitetima, i međunarodnim nasiljem prenesene na BiH mogu da se vrati, a sve što nije prevdiđeno Ustavom BiH neće biti moguće u BiH", poručio je Kovačević.
Komentarišući navode iz prijedloga deklaracije o afirmaciji "'bosanskog jezika' kao zajedničkog identiteta svih građana BiH", portparol SNSD-a je rekao da mora da bude krajnje otvoren i da kaže da smo navikli da srpski jezik nazivaju na razne načine, da pokušavaju da ga prisvoje, ali nikada neće biti dozvoljeno da se on zove "bosanski jezik", niti će kada biti jezik srpskog i hrvatskog naroda u BiH.
"SNSD ostaje potpuno posvećen Dejtonskom sporazumu, međunarodnom ugovoru i Ustavu. Tražićemo da se BiH kreće ka vraćanju izvornog Ustava kakav je potpisan u Dejtonu. Sve drugo za nas je neprihvatljivo", naglasio je Kovačević.
On je najavio da će SNSD na sjednici Glavnog odbora, koja će biti održana u srijedu, 18. septembra, razmatrati sva aktuelna politička pitanja i donijeti jasne odluke i smjernice, te odgovoriti na sve aktuelne izazove u BiH.
PDP: Pusti snovi SDA
Bosna i Hercegovina može funkcionisati samo na osnovama dejtonskog uređenja i nikakva regionalizacija, posebno ona koja podsjeća na Prudski sporazum, kao ni promjena imena koje nas sjeća na ružnu prošlost, ne dolaze u obzir – saopšteno je iz PDP povodom programske deklaracije SDA koja će biti usvojena na sutrašnjem Kongresu stranke.
''Paradoksalno je da se SDA u svojoj Deklaraciji zalaže za ljudska prava i slobode, a u isto vrijeme promoviše afirmaciju tzv. bosanskog jezika kao zajedničkog identiteta svih građana BiH. Oni bi trebali znati da srpski narod nema problem sa svojim identitetom, da je jezik kojim govori srpski, što je oduvijek bilo i ostaće. Bilo bi mnogo konstruktivnije da SDA sa koalicionim partnerima predloži i obezbijedi puna prava Srba u Federaciji BiH, što uključuje i pravo na jezik i pismo. Ovakvom Deklaracijom SDA će samo pogoršati ionako lošu političku situaciju u BiH, a što se tiče spornih dijelova njihove deklaracije, možemo im poručiti samo jedno – pusti snovi,'' navodi se u saopštenju Informativne službe PDP.