Inspekcijski nadzor u slučaju imenovanja ambasadora BiH u Češkoj zatražio je zamjenik ministra inostranih poslova BiH Josip Brkić, a ne ministar, niti Ministarstvo inostranih poslova, saopšteno je iz ovog ministarstva.
Iz Ministarstva inostranih poslova preciziraju da je dopis Ministarstvu pravde BiH u kojem traži inspekcijski nadzor sačinio Brkić u skladu sa svojim ingerencijama, ali je riječ o njegovoj ličnoj inicijativi.
"Ministarstvo je u slučaju ovog imenovanja postupilo po odluci Predsjedništva BiH o imenovanju ambasadora, čija je to isključiva ustavna nadležnost. Ministarstvo smatra da nijedna institucija nema nadležnost da onemogućava ili usporava Predsjedništvo BiH u izvršavanju obaveza u skladu sa Ustavom BiH", navedeno je u saopštenju.
U saopštenju se ističe da je, nakon svih sprovedenih procedura, ambasador Martina Mlinarević Sopta dobila agreman od Češke, te da je po pitanju nesaglasnosti njenog stepena obrazovanja i Pravilnika o sistematizaciji u Ministarstvu sačinjena zabilješka koja je dostavljena Predsjedništvu BiH.
Nesporazum u vezi sa adresom sa koje je prijava poslata nastao je u internoj komunikaciji unutar Ministarstva, pojašnjavaju iz Ministarstva inostranih poslova.
Iz Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara u tehničkom mandatu danas je saopšteno da je Upravnom inspektoratu Ministarstva pravde upućen dopis sa zahtjevom za inspekcijski nadzor u vezi sa imenovanjem ambasadora BiH u Češkoj.
Dopisom je zatraženo da Upravni inspektorat ispita zakonitost cjelokupnog procesa upućivanja imenovanog ambasadora na diplomatsku obuku i donesenih pravnih akata u vezi sa tim.
Martina Mlinarević, koju je Predsjedištvo BiH imenovalo za ambasadora u Češkoj, ne posjeduje diplomu visoke stručne spreme, iako je to obavezno prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva inostranih poslova.
Mlinarevićeva je imenovana na prijedlog hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića proljetos, a agreman je dobila 30. avgusta. Više o tome čitajte u tekstu koji smo objavili prije nekoliko dana.