Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je Predsjedništvo BiH danas odbacilo stav Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara o pridruživanju deklaraciji EU koja je donesena povodom stanja u Bjelorusiji.
"Predsjedništvo je odbacilo takvo ponašanje Ministarstva i resornog ministra Bisere Turković i smatra da to nije u skladu sa zakonom i Ustavom i da treba prekinuti sa tom praksom", rekao je Dodik novinarima u Sarajevu nakon sjednice Predsjedništva.
On je dodao da je drugim zaključkom zatraženo da se ta deklaracija dostavi na odlučivanje Predsjedništvu.
"To znači da je ono što je uradilo Ministarstvo nezakonito i u tom pogledu nevažeće", istakao je Dodik.
Dodik je dodao da su sa dnevnog reda današnje sjednice Predsjedništva skinute neke informacije Ministarstva inostranih poslova, zbog informacija da je moguće da Turkovićeva ima simptome kovida 19, koji još nije potvrđen.
U Deklaraciji o bjeloruskim izborima se navodi da su tokom izborne kampanje građani Bjelorusije pokazali želju za demokratkim promjenama, ali da izbori nisu bili ni slobodni ni fer.
U dokumentu je navedeno i da su držvani organi primijenili nesrazmjernu silu nad demonstrantima, da je hiljade ljudi u pritvoru, a da su se dodatno suzile slobode govora, okupljanja, kao i medijske slobode.
U Deklaraciji se, kako su prenijeli mediji, pozivaju vlasti u Bjelorusiji da hitno sve pritvorene puste na slobodu.
Brnabić: Nadamo se da Lukašenko neće zamjeriti
Premijer Srbije Ana Brnabić potvrdila je danas da se Beograd pridružio Deklaraciji EU o predsjedničkim izborima u Bjelorusiji.
Brnabićeva je rekla da je Srbija to uradila u okviru sinhronizacije sa spoljnom politikom EU, te izrazila nadu da predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko to neće zamjeriti.
Ona je izjavila novinarima u Beogradu da se ne može zaboraviti da je Lukašenko bio jedini svjetski državnik koji je tokom NATO bombardovanja 1999. godine posjetio Srbiju, prenose beogradski mediji.
"To Srbija ne sme da zaboravi. Mi imamo jako dobre odnose sa Belorusijom, a to što smo se pridružili Deklaraciji ne znači da se naši odnosi, zasnovani na prijateljstvu, menjaju", rekla je Brnabićeva.
Upitana da li će i Lukašenko razumjeti pridruživanje Srbije Deklaraciji, Brnabićeva je odgovorila da se nada da će Lukašenko to razumjeti na pravi način.
"Ne smemo da zaboravimo prijateljstvo Lukašenka prema našem narodu u teškim trenucima. Nadam se da Lukašenko neće zameriti", istakla je Brnabićeva.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i ambasador SAD u Beogradu Entoni Godfri pozdravili su juče pridruživanje Srbije Deklaraciji o predsjedničkim izborima u Bjelorusiji.