Katolička crkva ponudila pomoć u obnovi porušenih objekata Srpske pravoslavne crkve u Petrinji i okolini
U ovonedjeljnim potresima u Petrinji, Glini i okolnim naseljima, teško su oštećeni i brojni objekti Srpske pravoslavne crkve (SPC). Sada je pomoć ponudila Katolička crkva u Hrvatskoj.
Požeški biskup Antun Škvorčević, koji je i predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije (HBK) za ekumenizam i dijalog, uputio je 30. decembra gornjokarlovačkom episkopu Gerasimu Popoviću izraze saosjećanja povodom stradanja njegovih vjernika u potresu te izrazio spremnost Karitasa Požeške biskupije da pomogne stradalima.
"U okviru svojih mogućnosti, Karitas Požeške biskupije spreman je uputiti materijalnu pomoć Vašim sveštenicima i vjernicima nastradalima u zemljotresu. Ako smatrate to prihvatljivim i potrebnim", poručio je Škvorčević.
Kako je rekao episkopov sekretar, đakon Nebojša Anđić, dobrodošla je svaka pomoć i nema nikakvih prepreka za razgovor između Gerasima i Škvorčevića. Potrebe su velike.
Prema službenim podacima Gornjokarlovačke eparhije, tamošnji objekti u vlasništvu SPC-a, pretrpjeli su veliku štetu.
Tako je uz fotografije nastale štete, objavljeno kako je, usljed zemljotresa stradao hram Svetog oca Nikolaja koji se nalazi u Petrinji na groblju, a takođe je stradao i parohijski dom u kome se privremeno nalazi kapela posvećena Svetom Spiridonu.
Hram Rođenja Presvete Bogorodice u Glini, koji je obnovljen prije četiri godine, sada je pretrpio ozbiljna oštećenja u vidu pucanja zidova i zvonika, i van bogoslužbene je upotrebe. Parohijski dom koji se nalazi uz hram je nastradao tako da je sveštenik u Glini ostao bez doma u kojem bi živio.
Najteže je prošao Hram Vaskrsenja Gospodnjeg u Majskim Poljanama, koji je potpuno uništen, dok su teško oštećene crkve u Kukuruzarima i Mečenčanima, i više nisu sigurne za služenje vjerskih obreda.
Teško je oštećen i poznati manastir Komogovina iz 15. vijeka, koji se nalazi između Petrinje i Kostajnice. U zemljotresu je nastradao zvonik koji je puko na nekoliko mjesta, otlarska apsida je pukla na nekoliko mjesta, tako da je i ovaj manastir u potpunosti van upotrebe i nije siguran za korišćenje, javila je Gornjokarlovačka eparhija.
Podsjetimo, jak razorni zemljotres pogodio je oblast Petrinje i Siska u utorak popodne i tom prilikom je nastradalo sedam osoba, a pričinjena je ogromna materijalna šteta.
Zemljotres je bio jačine 6,3 Rihtera, a tlo se treslo i u susednim zemljama: Sloveniji, BiH, Srbiji, Mađarskoj, Crnoj Gori, Austriji...
(mondo.rs/Jutarnji list)