• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatsko primorje pred katastrofom: Opasni posjetioci viđeni u Jadranu, prijete da ugroze živi svijet i turizam

Autor Dragana Božić

Posljednje godine sjeverni Jadran zabilježio je najveću količinu rebraša, životinja sličnih meduzama štetnih za riblje zalihe i turizam, koje su najvjerovatnije stigle u balastne vode brodova, upozoravaju hrvatski naučnici.

 Hrvatsko primorje pred katastrofom: Opasni posjetioci viđeni u Jadranu, prijete da ugroze živi svijet i turizam Izvor: Profimedia

Poznat kao "morski orah", ovaj primitivni invazivni organizam potiče sa sjeveroistočne obale Sjedinjenih Država i iz Meksičkog zaliva.

Mnemiopsis leidyi može nanijeti značajnu štetu ribarstvu, drastično smanjujući zalihe sitne plave ribe poput sardina i inćuna.

Iako nemaju sjajne ćelije i neškodljivi su za kupače, njihovo prisustvo potencijalno ugrožava turizam jer velika gustina želatinoznih organizama nije prijatna.

"Ako krajem proljeća i početkom ljeta dođe do značajnog zagrijavanja mora, može se očekivati masovna pojava na obali zapadne Istre", rekao je dr Paolo Paliaga sa Fakulteta Prirodnih nauka u Puli.

Zbog poluzaštite, slabe cirkulacije morskih struja i važnih pomorskih puteva, Jadransko more je izuzetno osjetljivo na zagađenje balastnim vodama, što brodovima daje stabilnost i upravljivost tokom plovidbe.

Italijanski, slovenački i hrvatski naučnici intenzivno sarađuju u istraživanju, a važnost problema na lokalnom nivou prepoznali su primorski gradovi Rovinj, Poreč i Novigrad-Čitanova i finansijski podržali neka prethodna istraživanja.

Veliki broj rebraša prvi put je primjećen u hrvatskim vodama u julu 2016. godine, a od ljeta 2017. redovno se pojavljuju između maja i novembra u obalnom pojasu zapadne Istre, Tršćanskog zaliva i na sjeverozapadnom Jadranu.

"Budući da je sjeverni Jadran najproduktivnije područje Mediterana u pogledu zaliha ribe, važnog resursa za hrvatsku, italijansku i slovenačku ekonomiju, izuzetno je važno pratiti razvoj i uticaj invazije rebraša", rekao je Paliaga .

Najpoznatiji primjer udara ovih životinja zabilježen je 1980-ih u Crnom moru, gdje se ribolov uništen, sa štetama izmjerenim u stotinama miliona dolara i gdje se sistem do danas nije potpuno oporavio. Slične situacije zabilježene su devedesetih godina u Azovskom i Kaspijskom moru.

Međunarodne studije pokazale su da se rebra hrane zooplanktonom, ribama i ličinkama školjki i da nema prirodnih neprijatelja. Jajasti oblik jedinke prosječne dužine sedam centimetara u stanju je da potroši sav zooplankton u jednom litru mora za deset sati.

Reproduktivni potencijal vrsta je izuzetno visok s obzirom da se radi o hermafroditima koji mogu sami da oplode i puste nekoliko hiljada oplođenih jajašaca svakog dana.

Pored toga, ima veliku toleranciju na temperaturu i slanost i u stanju je da prezimi na sjevernom Jadranu bez većih poteškoća.

Populacija doseže vrhunac u septembru kada je sveprisutna u površinskim vodama sjevernog Jadrana, sjeverno i zapadno od rta Kamenjak, a broj drastično opada od kraja decembra do aprila zbog niskih temperatura i manje dostupnosti hrane.

Pored direktnog uticaja na riblje zalihe, uvođenje invazivnih rebraša doprinijelo je značajnom smanjenju biodiverziteta izloženih sistema i poremetilo njihovu prirodnu ravnotežu, upozoravaju naučnici.

Oni sada istražuju druge uticaje rebraša na morski ekosistem, uključujući njihovo ispuštanje organske materije u more i uticaj na obilje i strukturu mikrobne zajednice koja je od suštinskog značaja za morsko okruženje.

(Mondo/Index.hr)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE