Neobičan slučaj dječaka koji je proživeo 13 godina bez imena i ijednog dokumenta je dobio srećan epilog.
Priča koja je zapanjila Srbiju je o dječaku iz Doljevca koji je čitavih 13 godina živio bez imena. Roditelji mu ga nisu dali, zbog čega nije imao nikakva dokumenta, nije mogao da ide u školu i najvažnije, čak nije imao ni zdravstvenu knjižicu iako boluje od neizlječive bolesti - dijabetesa.
Ova neobična priča dobila je epilog tek nedavno - "bezimeni" dječak je konačno dobio ime.
Kako se uopšte desilo da u 21. veku dijete, koje ima roditelje, odrasta bez imena? Kako prenose mediji, do ove neobične situacije je došlo jer su roditelji propustili da u zakonskom roku odrede ime. Ubrzo po njegovom rođenju, otišli su u inostranstvo, a brigu o djetetu i njegovoj braći i sestri su preuzeli baka i deka.
Kada su baka i deka umrli, djeca su više mjeseci živjela sama, dok se iz inostranstva nije vratio njihov otac. Dječakova majka je prije više godina napustila porodicu.
Dječak nije imao apsolutno nikakva dokumenta zbog čega nije mogao da ide u školu. Problem je nastao kada mu je prošle godine dijagnostikovan dijabetes. Ljekar iz doma zdravlja u Doljevcu je pristao da ga primi i pregleda i bez dokumenta, a kasnije je sve preglede dječak morao da plaća. Tako je jednom prilikom bez zdravstvene knjižice primljen u KC Niš zbog izuzetno lošeg stanja - imao je šećer preko 40.
Nevladina oganizacija "Praksis" je pomogla ovom dječaku, za čiji slučaj je saznala prošle godine, koja se prvo obratila za pomoć Centru za socijalni rad, a potom i Zaštitniku prava građana. Nakon devet mjeseci Centar u Doljevcu je dečaku dodijelio ime, matični broj i državljanstvo.
"Obratili smo se Centru za socijalni rad ali su oni bili pri stavu da nije moguće odrediti lično ime djeteta bez učešća roditelja, s obzirom da je njegova majka u Njemačkoj. Zatim smo se obratili Zaštitniku građana, koji je pokrenuo postupak i u roku od dva mjeseca dječak je dobio JMBG i državljanstvo, a uz saradnju sa RFZZO dobio je zdravstveno osiguranje i knjižicu", kaže Marijana Luković, izvršna direktorka "Praksisa".
Ona dodaje da je dječak je dobro, i da sada može da dobije adekvatnu medicinsku njegu, da ide na redovne kontrole i dobija terapiju. Sada živi sa braćom, od kojih su dvojica punoljetni.
(MONDO)