Jedan kafić u Dubrovniku ima posebna pravila u ovoj ljetnjoj sezoni. Ukoliko hoćete da provedete vrijeme u njemu morate da potrošite oko 130 evra. To je razočaralo mnoge Dubrovčane, ali i turiste.
Mnogi ljudi su upoznati da noćni izlasci u Dubrovniku nisu previše jeftini. Posebno su papreni ako izlazite na elitnija mjesta. Iako su Duborvčani navikli na visoke račune u ugostiteljskim objektima u toku ljetnje sezone, prethodnih dana su i oni bili prilično iznenađeni minimalnom visinom računa u jednom kafiću.
Svima koji se odluče da sjednu u taj objekat, na atraktivnijim mestima, npr. visoki sto u prvom redu, prilazi konobar i upoznaje ih sa pravilom potrošnje. Naime, pravilo je da moraju da potroše oko 1.000 kuna, odnosno oko 130 evra, ako žele da se zadrže na tom mjestu.
Neki stolovi su nešto jeftiniji, pa je obaveza da se potroši najmanje 300 kuna, odnosno oko 40 evra . Ovo su potvrdili i neki od građana u jednoj Fejsbuk grupi, gde se razvila žestoka rasprava oko novog pravila.
"Sve prijateljice mi pričaju da su htjele da sjednu na piće u taj objekat. Do njih je došla konobarica i rekla da ako žele tu da sjednu, ona mora da bude sigurna da će potrošiti najmanje 300 kuna na piće. Njima nije bio problem novac, ali kada su to čule ustale su i otišle", napisala je jedna članica grupe, dok je druga dodala da bi trebalo da ih bude sramota.
"Pa valjda na niže grane ugostiteljstvo u Dubrovniku ne može pasti", jedan je od komentara.
"Turizam se u Dubrovniku, nažalost, uglavnom svodi na "ko je ugrabio, ugrabio je" u nadi da će se za tri mjeseca zaraditi za trošenje čitave godine. Pohlepa će nas ubiti", napisala je jedna mještanka.
Oglasio se i vlasnik ugostiteljskog objekta
Na komentare se osvrnuo i vlasnik pomenutog ugostiteljskog objekta koji je objasnio zašto je ovo pravilo donijeto.
"Ne volim da ulazim u rasprave, ali ovo moram da prokomentarišem. Kako niko od vas ne komentariše cijenu kafe, koja je za naše ljude svako jutro posljednjih sedam-osam godina 10 kuna (1,3 evra) do 10 sati? Mi zbog mjera imamo manji broj stolova, a ako je iko od vas bio u noćnom životu gdje je velika potražnja, vidio je da svuda postoji minimum koji morate da potrošite. Znači svako ima pravo da postavi pravila objekta. Ako su se pojedinci koji sjednu sa jednim pićem cijelu noć kako bi gledali naš lijepi Stradun i prolaznike, našli uvrijeđenim, meni je žao, ali od toga ne možemo da plaćamo naše obaveze", rekao je on.
Ovo nije jedini ugostiteljski objekat sa ovim pravilom
Sličnu situaciju doživjeli su i dvojica Dubrovčanina koji su bili neljubazno dočekani u susjednom ugostiteljskom objektu.
Oni su sjeli za sto, konobar im je rekao da je mjesto rezervisano iako nije imalo nikakvu oznaku, ali su poslije kraće prepirke ipak dobili piće. Prema njihovim navodima radnici i vlasnik su bili prilično neljubazni, a prebacili su im što su naručili vino i tonik koji ne koštaju previše.
"Nećemo više sjesti tamo. Ovo kako se odnose prema lokalcima je diskriminacija. Gdje onda možemo na Stradunu da sjednemo i popijemo piće?", zapitali su se oni.
(MONDO/dubrovackidnevnik.net.hr)