• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skandal u zdravstvu Sjeverne Makedonije: Krali citostatike, pacijentima davali fiziološki rastvor

Autor Dragana Božić

Klinika za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra "Majka Tereza" u Skoplju našla se u središtu skandala zbog tvrdnji da je osoblje te bolnice pacijentima davalo citostatike razblažene fiziološkim rastvorom.

 shutterstock_1970133184.jpg Izvor: Shutterstock

Zdravstveni sistem je očigledno zakazao, poručuje predsjednik Stevo Penderovski, a premijer Dmitar Kovačevski najavljuje ostavke. Najavljen protest građana. Citostatici navodno završili na Kosovu.

Veliki skandal trese zdravstveni sistem Sjeverne Makedonije. Nakon tvrdnji da su onkološki pacijenti neadekvatno liječeni otvorena je istraga.

Istražni organi pretresli su ne samo Kliniku za onkologiju, već i domove zaposlenih. Oduzeti su im računari, dokumentacija i sve što bi moglo da pomogne u razrješavanju ovog slučaja.

Pretresi su dio preliminarne istrage koju je Tužilaštvo otvorilo nakon niza tekstova u nedjeljniku Fokus o postojanju razrađene kriminalne mreže zaposlenih na Klinici za onkologiju koji su preprodavali skupu terapiju uvodeći u sistem fiktivne pacijente.

Neki od pacijenata su, prema tvrdnjama ovog lista, umjesto potrebne terapije dobijali terapiju razblaženu fiziološkim rastvorom, a ostatak te skupe biološke terapije završavao je na crnom tržištu, odnosno, prema nezvaničnim informacijama lista, na Kosovu.

Sabotaža sistema

Prema pisanju medija, Klinika za onkologiju sabotirala je novonabavljeni sistem za praćenje i bezbjedno čuvanje citostatika. KATO sistem je trebalo da stavi tačku na sistem ručnog doziranja, a ideja je bila da se spriječi gubitak doza, da se obezbijedi tačno doziranje bez greške i bezbjedno skladištenje citostatika.

Sloboden pečat objašnjava da je sa KATO sistemom bilo nemoguće ukrasti citostatik ili smanjiti nečiju dozu, bilo krađom ili greškom.

Iako je taj sistem poreske obveznike koštao 350.000 evra i 20 medicinskih sestara prošlo jednomjesečnu obuku u Beogradu o korišćenju kompjuterski kontrolisanog pripremanja citostatika, nakon samo šest mjeseci, 2017. godine, novi direktor bolnice Nino Vasev ga je izbacio iz upotrebe.

"Samo šest mjeseci nakon promjene vlasti i imenovanja novog direktora, doktor Nino Vasev je prekinuo sa tim sistemom i najavio da će koristiti stari način rada, kako bi uštedili novac. Tako se klinika vratila primitivnoj ručnoj pripremi citostatika. To je otvorilo vrata krađi ampula", piše Sloboden pečat.

U evropskim zemljama ovaj sistem je u upotrebi već duže vrijeme, a gotovo da nema bolnice u razvijenom svijetu gdje se citostatici pripremaju ručno, prenose Nezavisne novine.

Nakon tvrdnji da su najteži pacijenti nesavjesno liječeni, reagovao je državni vrh Sjeverne Makedonije. Predsjednik Stevo Pendarovski poručuje da su te tvrdnje "šokantne i užasavajuće".

"Umjesto da pruži punu podršku i zaštitu onima koji su suočeni sa najtežom dijagnozom, zdravstveni sistem je očigledno zakazao i izgubio povjerenje ne samo među oboljelima, već se dovodi u pitanje i kvalitet liječenja svakog budućeg pacijenta", ističe Pendarovski.

Ističe da je krajnje je vrijeme da se konačno prekine kultura nekažnjivosti za teška kršenja zakona.

Premijer Dmitar Kovačevski naglašava da će sve okolnosti biti ispitane, a odgovorni kažnjeni, kao i da će nadležne institucije imati punu podršku u rasvjetljavanju skandala.

Najavio je i ostavke, ali nije precizirao o kome se radi. Zamolio je javnost da se uzdrži od napada na medicinsku profesiju, ističući da u ovom skandalu odgovornost ima ime i prezime.

I ministar zdravlja Sjeverne Makedonije Fatmir Medžiti najoštrije je osudio sve odgovorne u ovom skandalu.

"Snažna podrška akciji tužilaštva i policije. Kao ministar najoštrije osuđujem sve pokušaje ili postupke pojedinaca ili grupa koji su diskrecionim ovlašćenjima i načinima donošenja odluka u svoju korist naijneli nenadoknadivu štetu zdravlju i životu pacijenata, građana i države. Očekujem da institucije brzo donesu odluku u vezi sa istragom", istakao je Medžiti.

Oglasila se i Ljekarska komora Sjeverne Makedonije koja očekuje da će istraga pokazati šta se tačno dogodilo.

"Nijedan pacijent u našoj zemlji, a posebno onkološki bolesnici koji su u životnoj opasnosti, ni u jednom trenutku ne smiju da budu dovedeni u situaciju da im terapija obezbjeđena novcem iz budžeta Fonda zdravstvenog osiguranja nije u potpunosti dostupna, a još manje da se terapija zloupotrebljava u ličnu korist pojedinaca", saopštila je Komora. Danas protest građana

Na društvenim mrežama već se dijele svjedočenja građana o liječenju svojih najmilijih koji su izgubili bitku sa bolešću uz sumnje da je bilo manipulacija terapijom.

Za danas je najavljen protest građana koji će početi u 18 časova ispred Vlade. U pozivu se kaže da je svrha da se izrazi revolt "protiv zločina koji se godinama toleriše na Klinici za onkologiju".

Ističu i da će na protestu zatražiti ostavke i odgovornost nadležnih.

"Skandal sa krađom onkoloških lijekova ne smije da prođe nekažnjeno", poručuje se u pozivu na protest.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE