Epidemija velikog kašlja u Hrvatskoj se širi, a broj oboljelih, kojih je do sada registrovano 1.230, najveći je u posljednjih 40 godina, izjavio je specijalista epidemiologije u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo Bernard Kaić.
"Zabrinjavajuće je što tako veliki broj oboljelih povećava šansu da se zarazi novorođenče ili dojenče koje još nije vakcinisano jer za njih bolest može biti teška, pa čak i smrtonosna", rekao je Kaić.
On je naveo da je najviše oboljelih u dobi od 10 do 14 godina, prenose hrvatski mediji, koji su javili da je najviše zaraženih u Zagrebu i Splitu.
Šef Službe za školsku medicinu pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Tatjana Petričević Vidović rekla je da su adolescenti uglavnom vakcinisani i da kod njih veliki kašalj nije toliko opasan, a i komplikacije su rijetke.
"Bolest ima tri stadijuma. Opšti simptomi u početnom su povišena temperatura i šmrcanje. U drugom stadijumu se javlja naporan, iscrpljujuć kašalj, često noću sa snažnim udahom i može biti praćen povraćanjem. Zatim slijedi treći stadijum oporavka koji može trajati sedmicama, pa i mjesecima", objasnila je ona.
Veliki kašalj (pertusis) predstavlja akutnu i veoma zaraznu bakterijsku infekciju disajnog sistema, a rizik od obolijevanja i komplikacija najveći je kod nevakcinisanih novorođenčadi. Mogu oboljeti i nepotpuno vakcinisana mala djeca, starija djeca i odrasle osobe, bez karakterističnih simptoma bolesti.
Srna