Miljana i Vladimir Kecmanović moraće da isplate šest miliona i 900 hiljada dinara nastavnici!

Viši sud u Beogradu donio je još jednu odluku kojom je obavezao Miljanu i Vladimira Kecmanovića, majku i oca dječaka koji je počionio masakr u OŠ "Vladislav Ribnikar" da nastavnici istorije Tatjani Stevanović, koja je teško povrijeđena solidarno isplate naknadu za nematerijalnu štetu, za pretrpljene duševne bolove usljed smrti bliskog lica. Kako je saopšteno iz suda, dječak i njegovi roditelji nastavnici će morati da isplate šest miliona i 900 hiljada dinara!
Iz Višeg suda u Beogradu danas su saopštili da je "nakon zaključenja rasprave dana 25. aprila 2025. godine, Viši sud u Beogradu donio presudu", kojom su, između ostalog obavezani tuženi Miljana Kecmanović i Vladimir Kecmanović da tužilji Tatjani Stevanović solidarno na ime naknade nematerijalne štete isplate ukupan iznos od 6.900.000 dinara, i to na ime naknade štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti, a sve sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana presuđenja.
"Obavezani su tuženi da tužilji solidarno naknade troškove postupka sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana nastupanja uslova za izvršenje. U obrazloženju presude, između ostalog se navodi da, iako je u trenutku preduzimanja štetnih radnjidječak bio pod neposrednim nadzorom OOŠ ,"Vladislav Ribnikar", sud smatra da su tuženi Vladimir Kecmanović i Miljana Kecmanović odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno dijete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali, pri čemu se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja", piše u saopštenju i dodaje se:
"Naime, sud nalazi da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredelio da maloletno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još uvek psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbjedi oružje i municiju", navodi se u saopštenju Višeg suda.
S tim u vezi, sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da maloljetnik nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spreče, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je maloljetnik u trenutku preduzimanja radnje dana 03.05.2023. godine mogao da shvati značaj svog dijela i da upravlja svojim postupcima.
(MONDO)