U tri opštine na sjeveru Kosova danas do podneva na referendum je izašlo 21 odsto upisanih građana ili 4.842 glasača, saopštio je predstavnik referendumske komisije zadužen za odnose sa medijima Ljubomir Radović.
Radović je na konferenciji za novinare u Zvečanu izjavio da je u tom gradu do podneva izašlo 15 odsto građana, u Zubinom Potoku glasalo je 11 odsto, a u Kosovskoj Mitrovici 3.062 ili 30,1 odsto ukupnog broja građana s pravom glasa.
Prema riječima člana opoštinske komisije u Zvečanu Ljube Radovića, referendum donekle ometaju loše vrijeme i neprohodni seoski putevi.
Radović je dodao da u Zubinom Potoku pravo glasa imaju i Albanci iz sela Čabre, nedaleko od Jagnjenice.
U Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku građani se izjašnjavaju danas i sutra, a u Leposaviću samo sutra o tome da li su za institutucije tzv. Republike Kosovo.
Zvanični Beograd i međunarodna zajednica protive se referednumu, smatraju da neće imati pravnu snagu, ali da bi mogao da ima negativne političke posljedice za pregovaračku poziciju Srbije.
Predsjednici opstina na sjeveru tvrde naprotiv da će ishod referenduma poslati snažnu poruku o raspoloženju građana tog djela pokrajine.
Predsjednici skupština opština Zvečan, Kosovska Mitrovica, Zubin Potok i Leposavić su u izjavi televiziji Most rekli da su svjesni da referendumom neće biti riješeni svi problemi, ali su izrazili uvjerenje da će to biti "jaka politička poruka".
"Silom se može porobiti, ali se mi nećemo asimilirati i milom integrisati u tu državu, narod hoće da živi tu gdje su mu preci živjeli, a to je Republika Srbija", rekao je predsjednik Skupštine opštine Zvečan Dobrosav Dobrić.
Predsjednik Opštine Zubin Potok Stevan Božović rekao je da će Srbi svima "koji su isticali da referendum na sjeveru Pokrajine raspisuju samo predsjednici opština i kriminalci" dokazati da to nije istina.
Predsjednik opštine Leposavić Slavko Stefanović rekao je da je "referendum najače oružje u rukama" Srba istakavši da lokalne vlasti rade u interesu građana.
"Ništa ne radimo protiv interesa države Srbije. Štitimo i Ustav, integritet i suverenitet države", rekao je Stefanović i podsjetio da su Srbi sa Kosova i Metohije mnogo učinili i još čine za svoju državu.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ponovio je juče da je referendum nepotreban jer su Srbi, kako je naveo, od 1999. jasno stavili do znanja da im ne treba nijedna kosovska institucija time što nisu učestvovali ni na jednim izborima koje je organizovala Priština.
Ivanović je rekao da je dobro što su Srbi barikadama odgovorili na pokušaj Prištine prošle godine da preuzme kontrolu administrativnih prelaza.
Kako je naveo, Srbija vodi pregovore o rješenju pitanja Kosova i Metohije, a nalazi se i pred kandidaturom za članstvo u Evropskoj uniji.
Ivanović je rekao da je to pitanje "strateški važno" za Srbiju, kao i da vlada mora da brine o interesima sedam miliona građana ma gdje oni bili.
Ivanović smatra da referendumsko pitanje o kosovskim institucijama izlazi iz mandata lokalnih samouprava, kao i da nije dobro da Vlada Srbije kaže jedno, a lokalne vlasti rade suprotno.
(agencije/MONDO)