• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi muzej psihijatrije u Hrvatskoj

Autor Anadolija

Povodom 135 godina postojanja najveće i najpoznatije psihijatrijske ustanove u Hrvatskoj, dugogodišnji direktor Bolnice Vrapče Vlado Jukić, koja je u Hrvatskoj sinonim za 'psihijatriju', realizovao je ideju muzeja.

Prvi je to muzej psihijatrije, ali i medicine u Hrvatskoj.

Riječ je o prostoru smještenom unutar velikog kompleksa Klinike za psihijatriju Vrapče koja se nalazi u zapadnom dijelu Zagreba. Stare krošnje stabala poredane u  drvorede te secesijska arhitektura ove bolnice upućuju na njezinu daleku prošlost. Iza njezine ograde, u parku, iza debelih zidova ove bolnice, mnoge su slavne osobe pokušale iznova steći duševnu ravnotežu uz pomoć ponajboljih stručnjaka koje je zemlja imala. Mnogo je i onih koji su anonimno izliječeni, ali oni ne vole spominjati svoj boravak ovdje, jer ni hrvatsko društvo još nije razbilo stigmu duševne bolesti.

Zato je muzej tu, da ispriča priču o istoriji i da približi neke predmete i pojmove, da pokaže, kako kaže direktor Vlado Jukić, da psihijatrija nije nikakav "bauk".

U muzejskom prostoru izloženi su predmeti koji su tokom duge i bogate istorije ove bolnice služili za liječenje psihički oboljelih osoba. Ova bolnica tokom svog postojanja promijenila je petnaestak naziva preko kojih se, predočenih u muzeju, mogu vidjeti i različiti odnosi prema psihičkim bolesnicima i bolestima kroz istoriju, priča Jukić.

Uz stezulju, u narodu poznatiju kao "luđačka košulja", u muzeju je izložen i aparat za elektrokonvulzivnu terapiju, odnosno stroj za davanje elektrošokova, predočena je soba za izolaciju, potpuno obložena spužvom kako se pacijent ne bi samopovrijedio, zatim krevet sa mrežom koji je služio u istu svrhu, izloženi su antipsihotici i antidepresivi u starom bolničkom ormaru.

Osim medicinskih pomagala i uniformi bolničara, izloženi su tu i dokumenti, kao što su stara otpusna pisma, zatim predmeti bolesnika koje nitko nije preuzeo, fotografije iz raznih perioda ove ustanove i radovi bolesnika.

U ovoj bolnici boravili su mnogi slavni umjetnici i znanstvenici, ta činjenica o njima već je zabilježena u mnogim enciklopedijama. Tako se na zidu slavnih može vidjeti kada je liječen poznati pjesnik Vladimir Vidrić, gluhonijema slikarka Slava Raškaj, veliki književnik Ante Kovačić ili političar i literat August Harambašić.

Ideja ravnatelja Vlade Jukića nastala je prije dvadesetak godina, prilikom posjete jednoj psihijatrijskoj bolnici u Helsinkiju. Koncepcijom, Muzej Vrapče priča priču o ovoj bolnici, psihijatrijskim bolesnicima i bolestima od kojih boluju, o  njihovom liječenju i terapiji i to na način da se bolesnika prati od njegovog ulaska u bolnicu kroz proces liječenja do trenutka napuštanja ustanove.

Osim edukativnog karaktera kojega ovaj muzej psihijatrije ima, a riječ je o prvom muzeju medicine u Hrvatskoj uopšte, cilj je direktora Jukića i ljudi koji su pomogli realizovati ovaj projekt, destigmatizacija duševno oboljelih osoba, odnosno psihičkih bolesnika.

Ova bolnica otvorila je 1954. godine, pod ravnateljstvom primarijusa Stanislava Župića, muzej sa izloženim radovima bolesnika koji su proizvodili umjetnička djela u okviru tzv. okupacione terapije.

Prije pet godina, otvorena je i Galerija "Slava Raškaj", nazvana po slavnoj slikarki koja se u Vrapču liječila navodno zbog ljubavnih problema sa slavnim kompozitorom. Ta galerija objedinjuje radove bolesnika sa radovima poznatih umjetnika. Nedavno su u Vrapču gostovali radovi bolesnika najpoznatije londonske psihijatrijske ustanove 'Bethlem.

Muzej je otvoren za sve posjetitelje i grupe radnim danima od 14 do 16 sati.

Kako doći do Vrapča, to svi znaju, kao i šalu - "samo skreneš".

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE