Hrvatski plan o konverziji 3,4 milijarde dolara kredita u švajcarskim francima u evre krši zakone Evropske unije i bilateralne ugovore o ulaganju, ocenila je grupa banaka u stranom vlasništvu koje posluju u Hrvatskoj.
Erste Grupa Bank, UniCredit, Sberbank, Rajfajzen Bank International, i Hipo Grupa Alpe Adria, podneće tužbu protiv hrvatske vlade ukoliko ne odustane od zakona o konvertovanju kredita u "švajcarcima" u evre, po istorijski niskoj kamati, piše u zajedničkom saopštenju ovih banaka, koje prenosi agencija Blumberg.
Hrvatski ministar finansija Boris Lalovac izjavio je prošle nedelje za državni radio da vlada planira da ponudi svim korisnicima kredita u "švajcarcima" njihovu konverziju u evre i da će banke imati tri meseca da se pripreme za to nakon što parlament odobri zakon, navodi njujorška agencija.
Prošle sedmice Vlada Hrvatske najavila je zakonski predlog o konverziji svih kredita u "švajcarcima" u evro, uz otpis dela glavnice kredita, pri čemu bi trošak takvog rešenja snosile banke.
"Ozbiljno smo zabrinuti ovakvim razvojem i izjavama iz Vlade Republike Hrvatske... Prinudna konverzija, bez razmatranja situacije sa prihodima ili sposobnosti klijenta da servisira dug, predstavlja grubo retroaktivno menjanje ugovora", ocenjuju banke.
Povodom pojedinih informacija objavljenih u hrvatskim medijima, da je Zagreb dužan da dobije odobrenje Brisela i Evropske centralne banke u vezi sa najavljenim zakonom, oglasila se portparolka Evropske komisije Vanesa Mok, koja je rekla da to telo nije dobilo od Hrvatske obaveštenje o nameri da donese zakon o konverziji kredita, niti je hrvatska vlada dužna da to učini.
"Nismo dobili nikakvo obaveštenje, ali zemlje članice i ne moraju o tome da obaveštavaju Evropsku komisiju", rekla je Mok u utorak, odgovorajući na pitanje novinara u Briselu, preneo je portal Seebiz.
Ona je dodala da Komisija do sada nije dobila nikakve pritužbe u vezi s tim najavljenim zakonskim rešenjem.