• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo nije ušlo u UNESCO!!!

Autor mondo.rs

Kosovo danas nije primljeno u punopravno članstvo Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO). Odluka je doneta javnim glasanjem na zasedanju Generalne konferencije UNESCO-a, koja se održava u Parizu.

U Parizu u okviru Generalne konferencije Uneska nije prihvaćen zahtev Kosova za prijem u tu organizaciju. Od ukupno 142 zemlje koje su glasale, 92 je bilo za, a 50 protiv, te nije ispunjena potrebna dvotrećinska većina glasova za prijem u tu organizaciju.

Ovom glasanju prethodilo je još jedno - Srbija je naime zatražila odlaganje odluke, ali je predlog odbačen!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

13. 32 - Rezultati glasanja:  ZA PRIJEM KOSOVA 92, PROTIV 50, 29 odsutno! ZA je potrebno da bude dve trećine glasova.

13. 12. - Počelo glasanje o predlogu za prijem KOSOVA U UNESCO! BIH ponovo uzdržana. Brazil NE. Bugarska DA! Španija NE, Estonija i Francuska DA. Rusija i Kuba NE, Gruzija NE. Island i Italija DA. Kazahstan i Kirgistan NE. Meksiko NE. Crna Gora DA!!! Slovenija DA!!! Slovačka - NE, Venecuela je bila posebno glasna kad je rekla NE. Nemačka naravno DA. Među držvama koje su glasale PROTIV Kosova u UNESCO su i Palestina, Brazil, Kina, Indija, Belorusija, Severna Koreja,  Urugvaj, Bahrein...

13. 00 - Objavljeni rezultati glasanja od ukupno 170 zemalja odsutno - 16, ZA odlaganje 51, PROTIV  81, udržanih 22 - Odbačen predlog Srbije! 

12. 37  - Počelo glasanje u UNESCO o predlogu Srbije o odlaganju glasanja. Zemlje se pojedinačno izjašnjavaju po azbučnom redu sa DA i NE, a ima i uzdržanih. Među uzdržanima BiH. Predlog ZA odlaganje podržali Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko... PROTIV Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Nemačka, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati... Malu zabunu uneli Bahami koji su hteli da se predomisle i promene odluku iz ZA u Protiv, što je odbačeno. Za donošenje odluke o odlaganju potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrdivanja rezultata izjašnjavanja.

12.30 - Kina smatra da bi prijem Kosova u Unesko mogao negativno da se odrazi na dijalog Beograda i Prištine u Briselu.

12.25 - Predstavni Austrije kaže da su toj zemlji bliski i Kosovo i Srbija, ali je protiv odlaganja sednice.

12. 05 - Predstavnik Velike Britanije kaže da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane. Darko Tanasković:  Reč je o presedanu. Nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država. Predstavnik Argentine kaže da zahtev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.

12.00 - U toku je žučna rasprava o prijemu Kosova u Unesko. Srpski predlog da se odluka odloži podržale su Rusija, Argentina i Kuba, javlja RTS. Protive se SAD (koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja), Velika Britanija i Nemačka.

11.50 - Srbija predložila odlaganje odluke o prijemu Kosova.

11.40 - Počelo sednica Generalne konferencije Uneska na kojoj će se raspravljati o prijemu Kosova.

Raspravu UŽIVO možete pratiti ovde:

unesco
Izvor: YouTube

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković rekao je prethodno da su izgledi da se Generalna konferencija pozitivno izjasni o tom zahtevu objektivno krajnje neizvesni.

 S obzirom na to da sistem glasanja u Unesku, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećina glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna, istakao je za Tanjug ambasador Tanasković.

"Da bi se izbegla ovakva nepoželjna politička podela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasedanja Generalne konferencije 2017. godine", naveo je Tanasković.

Ambasador Srbije je ukazao i da činjenica da je zahtev Kosova jedina tačka plenarne sednice ukazuje na značaj pitanja i na to da će biti velika rasprava.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE