Zamenik premijera o ministar spoljnih poslova Kosova Hašim Tači je sa žaljem konstovao da je Kosovu falilo tri glasa da postane članica Uneska i pohvalio kampanju koja je vođena za prijem Kosova u ovu organizaciju Ujedinjenih nacija.
Tači je na svom nalogu na Facebooku napisao:
"Velika većina zemalja sveta je glasala za Kosovo. Na žalost, falila su nam tri glasa za neophodnu većinu. Za ukupno 10 meseci koliko je trajala tajna i javna kampanja dali smo svoj maksimum i što je važno, i građani i prijatelji Kosova su mnogo učinili. Kosovo se na svome putu ne može zaustaviti mi ćemo da se kandidujemo za učlanjenje u druge organizacije uključujući i ponovo za ulazak u Unesko", napisao je Hasim Tači.
Na današnjoj plenarnoj sednici Generalne konferencije Uneska, Kosovo nije primljeno u članstvo te organizacije pošto nije dobilo neophodnu dvotrećinsku većinu.
Od 142 države koju su glasale, 92 su podržale članstvo Kosova u Unesku, protiv predloga bilo je 50, a 29 države su bile uzdržane, prenose mediji.
Za dvotrećinsku većinu je bilo neophodno 95 glasova, pa su za usvajanje predloga nedostajala tri glasa.
Za pristupanje Kosova Unesku između ostalih glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Nemacka, Andora...
Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Belorusija, Palestina, Severna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela, Bahrein, Indonezija...
Albanci posebno ističu da su protiv Kosova bile Palestina i Indonezija.
Uzdržani su, izmedu ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija, prenosi B92.
Tači je pred današnje glasanje optužio Srbiju da vodi agresivnu i rasističku kampanju protiv članstva Kosova u UNESCO.
Stav Srbije po pitanju članstva Kosova u UNESKO je protiv Rezolucije 1244 i sporazuma postignutih u Briselu radi normalizacije odnosa, kao i protiv dobrosusedskih odnosa Kosova i Srbije, smatra Tači, a preneo je list "Zeri."