Zbog raspada bivše SFRJ najviše žale stanovnici Srbije i BiH, pokazala je knjiga "Strategija simbolične izgradnje nacije u državama jugoistočne Evrope", nastala kao rezultat projekta istraživanja javnog mnijenja koje je sproveo IPSOS.
Prema tom istraživanju čak 71 odsto stanovnika Srbije žali za raspadom Jugoslavije. U Bosni i Hercegovini je taj procenat 68 odsto, a u Makedoniji 45, prenosi Tanjug.
Za raspadom bivše zajedničke države najmanje žale Hrvati, 18. odsto, a još manje, kako se navodi stanovnici Kosova.
Od ispitanih, 66,3% Hrvata odgovorilo da se nikad nisu osjećali Jugoslovenima, u poređenju s 24,4% ispitanika u Srbiji i 32,5% u Bosni i Hercegovini. Na pitanje žale li zbog raspada socijalističke Jugoslavije, čak 79,6% reklo je da ne žali, za razliku od 29,1% ispitanika u Srbiji i 31,8% u Bosni i Hercegovini.
Ispitivanje je pokzalo da 38,8% Hrvata vjeruje kako su se "ustaše borile za nacionalne interese", a sličan omjer ispitanika 36,2%, ustaše smatra fašistima.
Istraživanje je, obuhvatilo 10.500 stanovnika regiona, bez Slovenije, i dalo je niz pokazatelja o stavovima ljudi u jugoistočnoj Evropi o njihovoj privrženosti novonastalim državama, odnosu prema religiji, nacionalnim simbolima, prošlosti, odnosima s drugim narodima i pitanju krivice za prošle ratove.
Rezultati se svode na to da nigdje na prostorima nekadašnje SFRJ nacija nije tako snažno formirana kao u Hrvatskoj. Istraživanje koje se tiče stavova o ratovima iz devedesetih godina prošlog vijeka, ali i državnih granica pokazalo je duboku podijeljenost između Srbije, Hrvatske i BiH.