Srpska delegacija je odala počast i položila venac na spomen- krstu stradalima u logoru Veliki Međer u Prvom svetskom ratu, u tom istoimenom malom slovačkom mestu.
Srpska državna delegacija odala je počast i položila vence na spomenik na groblju u Petržalki, kao i na spomen obeležje u bivšem logoru u Velikom Međeru, u Slovačkoj, u okviru obeležavanja godišnjice stradanja Srba u Prvom svetskom ratu.
Groblje u delu Bratislave, u Petržalci, nastalo je 1916-1918, i tu su sahranjeni vojnici devet narodnosti.
Ima nekoliko desetina srpskih vojnika, ali, kako je rekao istoričar Ernest Huska, ne zna se koliko tačno, budući da je u Čehoslovačkoj ta statistika vođena kao da su vojnici Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Vojnici devet nacija sahranjeni su na Petržalki, objašnjava Huska, jer se, nedaleko odatle nalazila vojna bolnica i oni koji su tu preminuli, bez obzira na to da li su bili vojnici Austro-ugarske, ili za njih neprijateljskih snaga, odnosno vojnici Rusije, Srbije i Italije, sahranjeni su na tom groblju.
"Tada je bio običaj da vojnik svojom smrću prestaje da bude neprijatelj i dobija svoja dva kvadratna metra zemljišta. Do 1938, to groblje je funkcionisalo kao svečano, a Petržalka, deo Bratislave u kojoj se nalazimo postala je deo nemačkog Rajha. Posle preuzimanja vlasti od strane komunista 1948. godine, ovo groblje se našlo u tzv. pojasu smrti, odnosno, neposredno uz granicu koja je bila utvrđena i branjen" , rekao je Huska.
Kako kaže, u komšiluku samog groblja nalazi se bunker iz Drugog svetskog rata, koji je bio sastavni deo linije bunkera koja je utvrđivala granicu prema nemačkom Rajhu, a napominje da je nakon demokratske revolucije 1989, groblje zatečeno uništeno, te da je grad Bratislava donirao potrebna finansijska sredstva, kako bi groblje moglo da prođe revitalizaciju.
Zamenica gradonačelnika Bratislave Iveta Plsakova napomenula je da Slovaci održavaju tradiciju, još iz vremena prve međuratne Republike Slovačke, da 1. novembra vojnici iz obližnjeg garnizona, kao i predstavnici diplomatskog kora, obično, kako je navela, predstavnici srpske, ruske, austrijske, italijanske ambasade, kao i delegacije pojedinih država, poput SAD, Turske izlaze na to groblje i odaju počast stradalima.
Srpska delegacija takođe je odala počast i položila venac na spomen- krstu stradalima u logoru Veliki Međer u Prvom svetskom ratu, u tom istoimenom malom slovačkom mestu.
Kako je objasnio ambasador Srbije u Slovačkoj Šani Dermaku, prema novim podacima, tu je sahranjeno oko 5.989 osoba, interniraca iz Srbije, a nažalost, kako ukazuje, na tom mestu je tledosta podvodno, kao i čitav taj prostor, te sama grobna mesta nisu obeležena.
Delegaciju Srbije predvodio je pomoćnik ministra rada Milan Popović, a pored ambasadora Srbije, predstavnika Bratislave i Velikog Međera, bili su prisutni i studenti Kriminalističko-policijske akademije iz Beograda, predstavnici Vojske Srbije, kadeti Policijske akademije iz Banjaluke, predstavnici Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, predstavnici Udruženja za negovanje tradicije narodnooslobodilačkih ratova “Pokret za jug” iz Lebana, kao i deca iz dve osnovne škole iz tog grada, pobednici igre “Bitka na Drini.”