U Beogradu održana još jedna "Parada ponosa". Povorka od Pionirskog parka šetala do Trga Republike. Jake policijske snage obezbeđivale skup. Nije bilo incidenata, ali je bilo "sitnih" provokacija.
Okupljanje je u Pionirskom parku počelo u 11.00, nakon čega je oko stotinu učesnika krenulo u šetnju do Trga Republike.
Učesnicici su na Trg Repbublike stigli oko 12.30, a tamo su ih sačekali "kontramitingaši" - dve vernice i sveštenik s parolom "Srpski dom - Nikad' Sodom!"
Kako javlja reporter MONDA, LGBT osobe je obezbeđivao veliki broj policije pod punom opremom, privatno obezbeđenje, inspektori u civilu...
Povorka je krenula nešto posle 12 sati iz Pionirskog parka gde su se okupljeni zabavljali uz muziku s razglasa.
Izvor: MONDO/Mihaela Šljukić BandovićUčesnici prajda bili su okruženi pripadnicima policije koji su išli ispred i iza kolone.
Centralne gradske ulice kojima je išla povorka LGBT osoba bile su sukcesivno zatvarane.
Izvor: MONDO/Mihaela Šljukić BandovićUčesnici parade nosili su tradicionalno LGBT zastave duginih boja, transparente "Ponos Srbije - Neka svi naši glasovi ore se", "Hoćemo život dostojan čoveka" i "Podrška je važna"...
Današnju Paradu zvanično je otvorila "kuma" prajda Sneža Jović, osoba sa invaliditetom, koja je učesnicima šetnje poručila da niko ne treba da dozvoli da bude diskriminisan po bilo kom osnovu.
Predrag Azdejaković ispred Gej lezbijskog info centra rekao je novinarima da sa današnje parade učesnici upućuju iste zahteve državi, od kojih je prvi regulisanje istopolne zajednice u Srbiji.
Pod tom zajednicom, kaže, podrazumeva vanbračnu zajednicu LGBT osoba, jer su gej brakovi zabranjeni Ustavom Srbije.
Pošto prethodna Vlada nije donela zakon koji to reguliše, Azdejković se nada da će to uraditi Vlada mandatarke Ane Brnabić.
Kako je rekao Azdejković, njihovi ostali zahtevi su regulisanje dokumenta za transrodne osobe i brže procesuiranje napada na LGBT populaciju.
"Nasilje prema LGBT osobama se smanjilo u poslednjih nekoliko godina, ali nije potpuno nestalo", kaže Azdejković.
Upitan zašto se ove godine održavaju dve gej parada, jedna sada, a druga u septembru, Azdejković kaže da u tome ne vidi ništa loše, jer "tako rade i svetske metropole".
On je rekao da su te dve parade različite - ova današnja je Parada ponosa Srbije, a ona u septembru će biti beogradska.
"I Berlin, Madrid i Barselona imaju po dve gej parade", kazao je Azdejković.
Upitan da prokomentariše koliko će izbor Ane Brnabić za mandatara za sastav nove Vlade uticati na položaj LGBT osoba, Azdejković je rekao da izbor Brnabić na simobiličan način menja stvari, jer će građani svakog dana na vestima gledati LGBT osobu.
Na jučerašnjoj inauguraciji Aleksandra Vučića, Ana Brnabić se fotografisala s patrijarhom Irinejom, a Azdejković je to prokementarisao kao istorijsku fotografiju.
"To je revolucionarna fotografija, jer smo imali do sada da se SPC sve vreme protivi LGBT populiciji, a sada ih imamo kako stoje zajedno", kazao je Azdejković i dodao da je to njemu revolucionarna fotografija, jer je cilj pomirenje.
Prajd vikend, u okviru kojeg je održana i "Prajd šetnja," organizovala su udruženja Egal, Loud&Queer i Gej lezbejski info centar. Junska parada, prema rečima organizatora, organizovana je kao protest da bi se ukazalo da je LGBT zajednica i dalje marginalizovana i da su njeni pripadnici često žrtve diskriminacije i nasilja.
U Beogradu sada dve gej parade?
Iako je organizacija "Parada ponosa Beograd", koja organizuje septembarsku paradu, saopštila da Evropska asocijacija organizatora "Prajdova" ne podržava današnji skup jer u Beogradu postoji samo jedan organizator Parade ponosa, Azdejković je rekao da je reč o nesporazumu. Kaže da su kontaktirali sa svim članovima asocijacije i objasnili im da organizatori junske parade manifestaciju održavaju pod drugačijim imenom od parade u septembru.
Tradicionalni "Beograd Prajd" biće održan 17. septembra.