• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incident na obilježavanju stradanja Srba u Glini

Autor SRNA

Desetak demonstranata ometalo je komemoraciju pobijenim Srbima u Glini, koja je večeras u organizaciji Srpskog narodnog vijeća (SNV) održana na mjestu jednog od najvećih zločina u Drugom svjetskom ratu.

 Incident na obilježavanju stradanja Srba u Glini Izvor: mondo.rs
Izvor: mondo.rs

Nekoliko policajaca je nezainteresovano posmatralo grupu od desetak demonstranata koji su se svim silama trudili, povremeno i uspijevali, da ometu komemorativni skup u Glini, na prostoru nekadašnje pravoslavne crkve, gdje je prije 76 godina pobijeno oko hiljadu Srba iz Gline i okolnih mjesta, javja Srna.

Demonstranti su dovikivali i ometali govore, približivši se na samo desetak metara od skupa u organizaciji Srpskog narodnog vijeća.

Do njih nisu dopirale poruke sa govornice o tome kako se sa pijetetom spominju i poštuju oni koji su stradali u strašnom zločinu, počinjenom između 24. jula i 8. avgusta 1941. godine, ali isto tako i druge žrtve, bilo da je riječ o nevino stradalim Hrvatima, Romima, Jevrejima i drugima, prenosi portal "Novosti".

"Na ovom mjestu teško je govoriti, ali je još teže ćutati", rekao je Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske.

On je naglasio da se ovdjee dogodio jedan od najsvirepijih i najjezivijih zločina nad Srbima u NDH, ali se isto tako ovdje prikazala i primijenila tranzicija ustaške ideologije u stvarni zločin.

"To nije bio rezultat imitacije nacističke prakse, već originalni diskurs ustaštva", dodao je on.

Vesna Teršelič iz udruženja "Dokumenta" poručila je, ometana od grupe demonstranata, da nije način uznemiravati duh na ovoj komemoraciji i tako osporavati potrebu za pijetetom nad ljudima koji su ubijeni na tom mjestu.

"Prije 76 godina mnogi stanovnici Banije i Korduna povjerovali su da im mir može osigurati poziv na pokrštavanje, pa su, sa hrvatskim zastavama u ruci, pošli prema glinskoj crkvi. Nažalost, u crkvi i pred crkvom su pobijeni. Mi danas ovdje ne tražimo ništa drugo nego da se u miru sjetimo onih koji su ubijeni u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice", rekao je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE